Świerzb

ŚWIERZB to choroba zakaźna wywoływana przez świerzbowca ludzkiego (Sarcoptes hominis), pasożyta zewnętrznego należącego do roztoczy, który drąży kanały w warstwie rogowej skóry żywiąc się jej komórkami.

Schorzenie to jest często spotykane. Rocznie na całym świcie stwierdza się około 300 milionów przypadków. Może występować w określonym czasie i na określonym terenie, a więc może wykazywać charakter epidemiczny. Zachorowania szerzą się łatwo w dużych skupiskach ludzkich, w miejscach gdzie brak podstawowej higieny takich jak: domy opieki, wojsko, przedszkola, szkoły.

Podstawowym objawem choroby jest świąt skóry. Gdy ciało jest rozgrzane, czyli w porze nocnej lub po kąpieli następuje nasilenie świądu. Wyższa temperatura sprzyja aktywności roztoczy. Najczęściej nory świerzbowca umiejscowione są w okolicy rąk, nadgarstków, stóp, moszny, prącia, pośladków, brzucha, brodawek sutkowych u kobiet i w naturalnych fałdach skórnych. Drążenie norek przez świerzbowca powoduje zamiany w postaci wykwitów pęcherzykowych i grudkowych.

Etapy choroby:

  • do zarażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną (podczas kontaktu seksualnego, w czasie spania w jednym łóżku, lub przez podanie ręki) rzadziej za pośrednictwem ubrań, pościeli, ręczników i innych przedmiotów codziennego użytku,
  • świerzbowiec wgryza się pod naskórek, drąży kanaliki i komory, w których dorosła samica składa od 2-3 jaj,
  • z jaj wylęgają się larwy, które w ciągu 3 tygodni przekształcają się w postać dorosłą,
  • po upływie 3-6 tygodni od zakażenia występuje uporczywe swędzenie (drapanie sprzyja rozprzestrzenieni świerzbowca w inne okolice ciała). Na skórze widoczne są różowe ślady (kanaliki), które stopniowo wypełniają się kałem roztoczy.

Profilaktycznie leczeniem obejmuje się wszystkich członków rodziny którzy mają bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Poza skórą świerzbowiec żyje do 4 dni, dlatego należy przeprowadzić pranie całej bielizny, pościeli, szlafroków, ręczników. Leczeniu farmakologiczne polega na stosowaniu odpowiednich maści. Mimo stosowania podstawowych zasad higieny świerzbowcem możemy zarazić się w przypadkowy sposób.