Jak dbać o zdrowie?

MEDYCYNA NATURALNA

Coraz więcej osób interesuje się różnymi łagodnymi zabiegami zdrowotnymi, które wykorzystują metody medycyny naturalnej. Większość uważa, że należy je łączyć z metodami konwencjonalnymi. Naturalne metody leczenia to nie tylko podawanie leków, ale często zmiana stylu i trybu życia. Dzięki temu pomagają osiągnąć dobre samopoczucie na dłuższy czas.

Medycyna naturalna wraca w naszym kraju do łask. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że medycyna konwencjonalna coraz skuteczniej pomaga chorym na poważne choroby, nowotwory złośliwe czy chorobę wieńcową, ale nie spełnia oczekiwań osób cierpiących na różne przewlekłe dolegliwości. Dla nich nadzieją jest medycyna naturalna.

 

Dlaczego metody naturalne są dobre?

Leczenie, które wykorzystuje naturalne środki, domowe sposoby leczenia i zmianę trybu życia, jest znacznie łagodniejsze niż takie, które polega na zażywaniu silnych leków farmakologicznych. Stosując metody naturalne, przejmujemy odpowiedzialność za swe samopoczucie ( zależy bowiem ono od tego, czy stosujemy te metody regularnie), ale w razie potrzeby możemy zwrócić się do lekarza czy terapeuty. Ć własne siły Medycyna naturalna zajmuje się zdrowiem człowieka jako całością i skupia się raczej na działaniach zapobiegawczych niż na leczeniu dolegliwości.

Naturalne metody leczenia próbują jak najlepiej wykorzystać oraz wzmocnić własne siły leczące organizmu i jeśli zostaną prawidłowo zastosowane, nie narażają pacjenta na ryzyko pojawienia się objawów niepożądanych.

 

Medycyna naturalna kładzie wielki nacisk na więzi, które łączą ciało i umysł człowieka. Badania naukowe przynoszą coraz liczniejsze dowody na to, że takie związki nie tylko istnieją, ale że są bardzo silne. W przypadku wielu różnych chorób, poczynając od zapalenia stawów, a kończąc na nowotworach, łatwiej i skuteczniej leczy się pacjentów, którzy myślą pozytywnie i liczą się z własnymi emocjami. Mózg jest ściśle związany z całym ciałem za pośrednictwem hormonów, neuroprzekaźników i innych związków chemicznych.  Zmiany nastroju mogą wpływać na czynności układu immunologicznego, układu krążenia i na jakość snu. Z kolei fizyczny stan organizmu rzutuje na samopoczucie, poziom czuwania i wewnętrzny spokój. Dlatego choroby somatyczne (czyli choroby ciała) mogą prowadzić do wyczerpania umysłowego i odwrotnie. Zdarza się więc, że leczenie chorób somatycznych łagodzi zaburzenia umysłowe, a leczenie psychiki pomaga zwalczyć chorobę somatyczną. Dobrym tego przykładem jest terapia śmiechem- dostrzeganie zabawnych aspektów życia pobudza w organizmie reakcje biochemiczne, które poprawiają samopoczucie.

 

AKUPUNKTURA

Najpopularniejszą i cieszącą się coraz większym uznaniem metodą leczenia bez leków jest akupunktura. Jest to metoda wywodząca się jeszcze ze starożytnych Chin. Polega ona na wkłuwaniu igieł do ciała pacjenta, w odpowiednie punkty wyznaczone przez meridiany (linie energetyczne). Według tradycyjnej medycyny chińskiej w organizmie człowieka znajduje się 12 kanałów energetycznych, które łączą się z poszczególnymi organami. Odpowiednia ilość energii w kanale świadczy o stanie zdrowia człowieka. Zabieg ten ma liczne zastosowania. Akupunkturę stosuje się w leczeniu chorób układu nerwowego, nerwic, chorób oczu, uszu czy gardła. Wspomaga ona również walkę z nałogiem palenia. Nie jest to jednak metoda przeznaczona dla wszystkich. Nie powinny poddawać się akupunkturze osoby m.in. z chorobami nowotworowymi, w ciąży czy osoby cierpiące na hemofilie, choroby psychiczne. Innym sposobem leczenia stosowanym w medycynie naturalnej jest akupresura. Jest to rodzaj masażu polegającego na uciskaniu lub głaskaniu wskazanych miejsc u pacjenta. Powoduje to rozluźnienie mięśni, a tym samym łagodzi ból, poprawia samopoczucie i krążenie.

 

BIOENERGOTERAPIA

Jedna z odmian medycyny niekonwencjonalnej, opierająca się na właściwościach energetycznych bioenergoterapeuty, jego wiedzy i umiejętności pracy z ludźmi. Bioenergoterapia polega na odblokowywaniu kanałów energetycznych w organizmie człowieka (w medycynie chińskiej owe kanały nazwane są „meridianami”), co rzekomo umożliwia organizmowi powrót do homeostazy i samozwalczania choroby. Współczesna nauka nie potwierdza jednak istnienia wymienianych właściwości energetycznych bioenergoterapeuty, ani kanałów energetycznych (meridian).

 

JOGA

Joga jest stosowana zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie, jako metoda leczenia różnych schorzeń. Terapeuci wykorzystują podstawowe jej techniki odpowiednio zaadoptowane, z podkreśleniem ćwiczeń postawy, oddechowych i relaksujących, działających szczególnie korzystnie w danej przypadłości zdrowotnej. Unika się jednocześnie pozycji, które mogłyby mieć na nie negatywny wpływ. Joga pomaga w leczeniu takich dolegliwości, jak zapalenie stawów, otyłość, migrena, nadciśnienie, choroba wieńcowa czy cukrzyca. Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń pozwoli złagodzić bóle przedmiesiączkowe u kobiet. Konsultacja ze specjalistą jest konieczna, gdy doskwierają nam choroby, które mogłyby się pogłębić wskutek uprawiania ćwiczeń. Joga jest odradzana osobom, które cierpią na depresję, miały przepuklinę brzuszną lub padaczkę. Oprócz jej zbawiennego wpływu na naszą sylwetkę, pomaga ona, według niektórych, w poprawie kondycji skóry (można dzięki niej pozbyć się trądziku) oraz włosów.

 

AKUPRESURA

Akupresura wywodzi się z medycyny chińskiej. Jest naturalną metodą leczniczą starszą od akupunktury. Lekarze medycyny konwencjonalnej podchodzą do niej z dużą ostrożnością, ale wielu ją popiera jako sposób samopomocy. W rękach profesjonalisty akupresura i masaż chiński mogą stanowić pełnowartościowe narzędzia lecznicze, w innych jednak przypadkach akupresura może być stosowana tylko objawowo. Dlatego też nigdy nie powinno się rezygnować z porady lekarskiej ani ignorować zaleceń lekarza w przypadku wystąpienia dolegliwości.

Na czym to polega?

Zgodnie z teorią medycyny wschodniej energia (chi) krąży w kanałach, które są ze sobą ściśle powiązane. Każdy kanał dotyczy konkretnego narządu lub funkcji organizmu. Dotychczas jednak żadnymi metodami naukowymi nie udało się potwierdzić istnienia systemu kanałów energetycznych. Inna nazwa kanałów to meridiany. W Polsce zaś przyjęła się nazwa południki.

Według chińskich adeptów akupunktury oraz masażu prawidłowo przepływająca energia zapewnia zdrowie. Często jednak pod wpływem zachwiania równowagi czy to pojedynczego narządu, czy też całego organizmu dochodzi do blokowania jej przepływu. Powstają wtedy zaburzenia i choroby w częściach ciała odpowiadającym meridianom, w których przepływ energii został zaburzony lub zablokowany. Zabiegi uciskowe, które są istotą akupresury, mają pobudzić przepływ energii, usunąć tzw. bloki energetyczne. Efekty są szczególnie widoczne w leczeniu różnego rodzaju bólów, drobnych urazów, przy uruchamianiu stawów i mięśni.

Natomiast naukowcy zachodni nie potrafią podać zasady działania akupresury, chociaż nie negują dobroczynnych objawów jej stosowania. Jedną z niepotwierdzonych, ale bardziej prawdopodobnych jest teoria bólowej „bramki kontrolnej”. Zakłada ona, że bodźce wytworzone podczas zabiegu akupresury „okupują” określone „bramki”, przez które bodźce bólowe przechodzą podczas swojej „wędrówki” do mózgu. Dzięki temu osłabiają lub całkowicie blokują dopływ bodźców bólowych do naszej świadomości.