Alergia

Alergia od kołyski.

Czym jest alergia?

Alergia zwana również uczuleniem, nadwrażliwością jest to nieprawidłowa, gwałtowna reakcja czyli zmieniona jakościowo odpowiedź tkanek na alergen. Zostają tworzone przeciwciała, które łącząc się z antygenami uwalniają różne substancje tzw. mediatory stanu zapalnego. Objawy uczulenia są już zauważalne u 1-2 miesięcznych dzieci.

 

Co może być alergenem?

Alergenem może być dosłownie wszystko.: kurz, jedzenie , kosmetyki, pyłki znajdujące się we wdychanym powietrzu.

Objawy alergii u maluchów:

Najczęściej jest to wysypka, czasami również może być bardzo intensywna kolka, czasem długotrwały katar. Do innych objawów należą: łzawienie oczu, kaszel, wymioty, biegunka, ataki duszności. Należy również pamiętać, że nie każda kolka, wysypka i katar mogą być objawami alergii. Wszystkie te objawy należy skonsultować z pediatrą, który zaleci właściwe postępowanie.

Rodzaje alergii u maluchów:

  • alergie pokarmowe:

Najczęstszą przyczyną alergii  pokarmowych u maluchów są białka mleka krowiego, rzadziej to dotyka dzieci karmione mlekiem matki. Jednak gdy uczulenie pojawi się u dzieci karmionych piersią trzeba zmienić dietę mamie. A zacząć należy od produktów najczęściej wywołujących uczulenia czyli orzechy, mleko, jaja, cytrusy, truskawki, kakao, czekolada, pomidory, ryby, żywność z konserwantami i sztucznymi barwnikami.  Dlatego ostrożnie rozszerzamy jadłospis malca, bo łatwiej jest wtedy wyeliminować winowajcę uczuleń.

  • alergie wziewne:

Kurz domowy zawiera to wszystko co jest w domu zaczynając od ludzkiego naskórka poprzez, sierść zwierząt domowych kończąc na pyłkach roślin a w tym wszystkim znajdujące się roztocza. Roztocza lubią wilgotne i ciepłe środowisko, np. zasłony, pościel, dywany, wykładziny. Dlatego z pokoju malucha należy wyeliminować potencjalne środowiska uczuleń. Pokój należy wietrzyć często, tak samo jak zmieniać pościel ale należy również pamiętać, żeby pokój był czysty ale nigdy sterylny.

  • alergie skórne:

Wysypki i inne objawy skórne mogą być objawem alergii pokarmowej lub  wziewnej, bądź też jako reakcja skóry dziecka, która jest cieńsza i bardziej wrażliwsza niż osoby starszej, dorosłej na czynniki drażniące. Czynnikami drażniącymi mogą być kosmetyki, detergenty, ubranie dziecka. Dlatego należy stosować kosmetyki i detergenty hipoalergiczne i przebadane dermatologicznie przeznaczone dla małych dzieci.

Co ma wpływ na powstawanie uczuleń?

Niestety żyjemy w coraz bardziej „zachemizowanym” środowisku, spożywamy coraz więcej przetworzonej żywności, coraz więcej stosuje się wszelakich substancji poprawiających smak i przedłużających datę ważności, także nasze środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone.

Kategorie: Mama i niemowlę po porodzie