Alergia słoneczna

ALERGIA SKÓRNA

Choroba cywilizowana , która pojawia się wraz z rozwojem ludzkości i będąca towarzyszką człowiek na pewno zasługuje na szczególną uwagę…. Pierwsze próby klasyfikacji alergii w połowie ubiegłego wieku posługiwały się określeniem ” dziwna choroba” , bo nie pasowała do klasycznych opisów chorób , gdzie jest przyczyna ,naturalny przebieg, objawy, powikłania i sposoby leczenia. Alergia wymykała się tej klasyfikacji, bo „dziwne” nie pasowało do tych wzorów, później przybrała nazwę atopii, aż w końcu otrzymała nazwę alergii, a atopia stała się określeniem genetycznej skłonności do alergii. Atopia staje się określeniem dziedzicznej skłonności, rodzinnego przekazywania tendencji do reakcji alergicznej i teraz potrzeba, by zaistniał kontakt z czynnikiem uczulającym czyli alergenem i wtedy u ludzi wrażliwych ze skłonnościami do alergii, czyli u ludzi z atopia wystąpi alergia, która nie jedno ma imię. I tu na szczególną uwagę na pewno zasługuje „alergia skórna”, która prawie zawsze manifestuje się na skórze twarzy.

Atopowe zapalenie skóry– jest to choroba której zawsze towarzyszy świąd, do tego dołącza się rumień, obrzęk, wysięk a czasem zmienia się w łuszczenie. Reakcja skóry chorego na atopowe zapalenie reaguje inaczej niż skóra zdrowej osoby. Przykładem tu może być lekkie zarysowanie, które pojawia się w ciągu minuty białej linii – to tz. demografizm biały- niewystępujący na zdrowej skórze. Zdrowa skóra po lekkim zadrapaniu przybiera kolor czerwony. Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci występują po prowokacji pokarmem, który jest alergenem. Z wiekiem pojawia się tendencja do wysuszania skóry w okolicach, w których występowały zmiany, szczególnie w zagłębieniach pod łokciowych i podkolanowych, na powiekach, nadgarstkach, szyi, jak i grzbietowej stronie dłoni i stóp.

 

Drugą postacią alergicznego zapalenia skóry jest łojotokowe zapalenie skóry, które zaczyna się typowo tłustym, brązowym łuszczeniem skóry głowy, często określanym jako” ciemieniucha”. Zmiany te mogą się przemieszczać na okolice brwi, powiek i nosa. U niemowląt łojotokowe zapalenie skóry ma krótszy przebieg niż atopowe zapalenie i szybciej reaguje na leczenie.

Kolejną postacią alergii skórnej jest kontaktowe zapalenie skóry. I tu substancją drażniącą może być detergent, mydło a nawet składniki maści. Pieluszkowe zapalenie skóry jest specyficzną formą kontaktowego zapalenia skóry. Przedłużony kontakt z moczem i preparatami stosowanymi miejscowo nadmiernie uwodnionej skóry przy stałym tarciu i maceracji powoduje powstanie zaczerwienienia, złuszczenia .Na te zmiany często nakładają się infekcje skóry mieszane, bakteryjne i drożdżycowe co nasila świąd. Istotnym elementem jest pielęgnacja i dbałość o higienę krocza oraz stosowanie delikatnych, obojętnych alergicznie środków pielęgnacyjnych.

Bardzo ważnym – kolejnym wątkiem w tym artykule jest zapalenie skóry po kontakcie powierzchniowym. Gdy alergen wniknie pod skórę połączy się tam z białkiem i tworzy kompleks alergen – białko z krwią przenosi się do węzłów chłonnych i tam pobudza powstawanie uczulonych limfocytów T, które po następnym zetknięciem z alergenem w ciągu 12 godzin rozwijają pełną reakcję alergiczną. Gdy mamy do czynienia z alergentami lotnymi czyli z powietrza to zmiany występują głównie na twarzy i na odsłoniętych częściach rąk, ramionach i szyi a jeśli alergen kontaktuje się bezpośrednio ze skórą , to zmiana powstaje w miejscu wniknięcia. Objawem takiej reakcji jest rumień.

Specjalną postacią reakcji uczuleniowej jest nadwrażliwość na światło słoneczne, gdy nawet najkrótsza ekspozycja na promieniowanie słoneczne powoduje zaczerwienienie, ból i pęcherze oparzeniowe. W takich sytuacjach niestety opalanie nie jest możliwe i bardzo ważnym aspektem jest ochrona przed działaniem promieni słonecznych. Jeszcze innymi reakcjami alergicznymi skóry są pokrzywki. To typ reakcji skóry w postaci wykwitów bąblowych o średnicy 1 do 2 mm otoczonych dużą powierzchnią zaczerwienioną . Pokrzywkę mogą spowodować pokarmy szczególnie orzechy i orzeszki ziemne , jak i ryby i małże i inne….

PRZYKŁADOWE PREPARATY – LEKI NIWELUJĄCE OBJAWY (dostępne bez recepty)

HYDROCORTISONUM KREM 0,5% 15 G

Postać: krem

Wskazania: Miejscowe leczenie atopowego zapalenia skóry, wyprysku alergicznego, pokrzywki, liszaju rumieniowatego, rumienia wielopostaciowego, liszaju

OILATUM EMULSJA DO KĄPIELI 150 ML

Wskazania:

Oilatum emulsja polecana jest do łagodzenia stanu podrażnionej, suchej, swędzącej i łuszczącej się skóry, a także do kąpieli niemowląt. Emulsja nawilżająco-natłuszczająca do kąpieli pielęgnacyjnej i leczniczej w wannie, …

HASCERAL MAŚĆ 50 G

Postać: maść

Wskazania: Choroby przebiegające z zaburzeniem rogowacenia – nadmierne rogowacenie skóry stóp i dłoni, łuszczyca, rogowacenie mieszkowe, …

NANOBASE ODŻYWKA DO SUCHEJ SKÓRY 30 G

Postać: krem

Wskazania: Stany przebiegające z deficytem istotnych lipidów skóry: uszkodzenie bariery …

ALERZINA 10 MG X 10 TABL

Wskazania: Leczenie chorób alergicznych, jak katar sienny, przewlekły nieżyt nosa, przewlekła pokrzywka, świąd, dermografizm

CLARITINE SPE 10 MG X 7 TABL

Wskazania: Objawowe leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Działanie: Lek o działaniu przeciwalergicznym.

FENISTIL 0,1% ŻEL 30 G

Wskazania: Świąd w  przebiegu dermatoz, pokrzywka, ukąszenia owadów, oparzenia słoneczne, powierzchowne oparzenia skóry (pierwszego stopnia).

CALCIUM ( tabl., syrop)

Wskazania: Wspomagająco w alergii