ALERGIE I ASTMA

Objawy

Alergie, tak samo jak i astma charakteryzują się niespecyficzną reakcją układu odpornościowego na substancje, które wywołują takie reakcje tylko u niektórych ludzi, to są to różne choroby. Objawami alergii są łzawienie i swędzenie oczu, katar, kichanie, przekrwienie, czasami problemy z oddychaniem czy zmiany skórne.

Astma jest natomiast przewlekłą chorobą dolnych dróg oddechowych, która – jeśli nie jest odpowiednio leczona – może stanowić zagrożenie dla życia. Atak astmy to skurcz oskrzeli doprowadzających powietrze do płuc z jednoczesnym obrzękiem ich śluzówki – powoduje problemy z oddychaniem, skrócenie oddechu spastyczny kaszel. U osób chorych na astmę zawsze występuje stan zapalny w oskrzelach i w płucach – to podstawowa cecha wszystkich postaci tej choroby. Osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie także mogą doświadczyć stanu zapalnego.

Współobecność reakcji alergicznej i stanu zapalnego jest faktem. Każdej reakcji alergicznej towarzyszy stan zapalny, choć często w niewielkim stopniu. W przypadku astmy stan zapalny występuje w przewlekłej postaci, często między nasileniami choroby podstawowej i stanowi problem wymagający leczenia.

Przyczyny

Alergie i astma moga być wywoływane przez czynniki determinowane genetycznie. Coraz więcej badań wykazuje, że główną przyczyną astmy jest reakcja alergiczna, choć dużą rolę odgrywa również niespecyficzna nadwrażliwość oskrzeli. Uwolnienie przez organizm substancji zwanej histaminą może wywołać objawy zarówno typowe alergii, jak i astmy. Wydzielanie histaminy wiąże się ze stanem zapalnym, przekrwieniem, nadmierną produkcją śluzu, skurczem oskrzeli, a także swędzeniem spowodowanym przez pokrzywę.

Jest wiele czynników drażniących: kurz, roztocze kurzu domowego, zarodniki pleśni, odchody karaluchów, pyłki roślin, łupież zwierząt domowych – które mogą wywołać objawy alergii i ataki astmy. Inne czynniki prowokujące ataki astmy to dym tytoniowy, zimne powietrze, wilgotne powietrze, wysiłek fizyczny, alergie na określone pokarmy czy lekarstwa, a także infekcje dróg oddechowych towarzyszące przeziębieniu, grypie i zapaleniu oskrzeli.

Źródło: Apteka internetowa