Angina może być groźna

ANGINA polega na zapaleniu migdałków podniebiennych i błon śluzowych gardła. Głównie chorują na nią dzieci między czwartym a siódmym rokiem życia. Zdarza się również u dorosłych. Angina jest chorobą przenoszoną drogą kropelkową, chory zaraża przez cały okres występowania objawów ostrych. Jesteśmy na nią narażeni wszędzie tam gdzie jest dużo ludzi: szkoły, przedszkola, praca, autobusy, kawiarnie itd. Zarażenie możliwe jest przez dotyk np. podanie ręki, dlatego bardzo ważne jest aby myć często dłonie, ponieważ są one skupiskiem wielu bakterii i wirusów. Po dotknięciu nosa czy ust może dojść do zakażenia nie tylko anginą. Angina wywoływana jest przez chorobotwórcze wirusy i bakterie, istnieje różnica pomiędzy anginą wirusową a bakteryjną.

ANGINA WIRUSOWA:

Objawy zakażeniu wirusowego to: przekrwienie łuków podniebiennych, migdałków i tylnej ściany gardła. Na migdałkach nie ma nalotów jak w przypadku anginy wywołanej przez bakterie. Objawom anginy może towarzyszyć ostry katar i zapalnie krtani. Anginy wirusowe trwają zazwyczaj 5-7 dni podobnie jak przeziębienie wirusowe. Można się leczyć samemu, gdyż infekcje wirusowe dróg oddechowych ulegają zwykle po kilku dniach samowyleczeniu. Przy wirusowej anginie stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, można podać choremu leki odkażające jamę ustna i gardło. Nie podaje się antybiotyku, ponieważ zabijają one bakterie a nie wirusy.

ANGINA BAKTERYJNA:

Angina wywołana przez bakterię zaczyna się gwałtownie, nie obserwuje się wstępnych objawów typowych dla przeziębienia (kataru, stanu podgorączkowego) jak przy anginie wirusowej. Choroba przebiega z wysoką gorączką (38 – 40 °C) osłabieniem i złym samopoczuciem. Ból gardła, trudności w przełykaniu, niechęć do jedzenia, powiększone węzły chłonne w okolicy kąta żuchwy są bardzo dokuczliwymi objawami. Gardło jest zaczerwienione, dodatkowo pojawia się biały nalot lub powiększenie migdałków na których może się pojawić białawy ropny wyciek. Stan taki utrzymuje się przez wiele dni nawet dwukrotnie dłużej niż w przypadku zakażenia wirusowego. Ostre objawy ustępują po trzech dniach. Leczenie anginy bakteryjnej może przeprowadzić tylko lekarz, dobierając odpowiedni zestaw antybiotyków i ich dawkowanie. Zaleca się dużą ilość snu i odpoczynku.

Angina jest przypadłością powszechną, ale pamiętajmy by jej nie bagatelizować. Powikłania mogą być bardzo poważne, a ich pojawienie się bywa odległe w czasie od przebytej choroby. Dawniej angina bywała częstą przyczyną zapaleń mięśnia sercowego, zapaleń stawów, nerek i skóry. Była także najczęstszym powodem nabytych wad serca u dzieci. Leczenie musi być prowadzone do końca, nawet po ustąpieniu ostrych objawów choroby, pod ścisłą kontrolą, lekarza.