CHIROPRAKTYKA

Chiropraktyka, czyli terapia manualna, jest systemem leczenia opartym na założeniu, że podstawą dobrego stanu zdrowia człowieka jest swobodny przepływ impulsów nerwowych, mających początek w mózgu i w rdzeniu kręgowym, a następnie rozchodzących się wszystkich cześci ciała. Terapeuci rozpoczynają leczenie od badania kręgosłupa w poszukiwaniu nieprawidłowych połączeń między kręgami, zwanych podwichnięciami. Po ich zlokalizowaniu dokonują manipulacji kręgami, aby przywrócić prawidłowy przepływ impulsów nerwowych. Chiropraktycy zalecają również wprowadzenie zmian w żywieniu oraz wykonywanie określonych ćwiczeń fizycznych.

Stosowanie

Ludzie na ogół odwiedzają chiropraktyków z powodu bólu w mięśniach lub kręgosłupie, umiejscowionych zazwyczaj w okolicach szyi i pleców. Niekiedy ból pojawia się nagle w wyniku urazu podczas wykonywania pracy, po wypadku samochodowym lub po kontuzji sportowej. Czasem bywa przewlekły, często spowodowany wieloletnią nieprawidłową postawą, siedzącym trybem życia czy nadwagą. Jeszcze u innych chorych przyczyną sa dolegliwości ze strony mięśni i kości związane z wykonywaną pracą i nieustannym stresem. Porady chiropraktyków szukają również osoby z nieokreslonym, ale uporczywymi objawami zmęczenia i bólu głowy i korzystają zarówno z zabiegów manipulowania kręgami, jak również z porad w zakresie żywienia i ćwiczeń fizycznych.

Działanie

Od rdzenia kręgowego odchodzi 31 par nerwów rdzeniowych przekazujących impulsy z mózgu i do mózgu oraz do wszystkich części organizmu. Nerwy te przechodzą przez otwory w kręgach, kiedy zaś przejście impulsów nerwowych jest utrudnione, mówi się, że nerw jest uciśniety. Może tak się zdarzyć w wyniku uderzenia, skurczu mięśnia, przesuniętego dysku, zapalenia kręgosłupa lub z powodu nieprawidłowości budowy. Badania radiologiczne i ręczne pomagają terapeucie zlokalizować uszkodzony kręg. Techniki manipulacyjne okazują się najbardziej skuteczne wówczas, gdy udaje się przywrócić prawidłowe ruchy stawów poprzez naprawienie połączeń anatomicznych. Kontakt fizyczny z lekarzem ma dodatkowy pozytywny wpływ na proces leczenia. Wielu chiropraktyków uważa, że skuteczność leczenia bywa większa w przypadkach ostrego pojawiającego się nagle bólu niż bólu przewlekłego. Niektórzy badacze twierdzą, że w wyniku przewlekłego bólu organizm traci zdolność wytwarzania substancji chemicznych zwanych endorfinami, które działają jak naturalne środki przeciwbólowe.

Jak wygląda wizyta u chiropraktyka?


Pierwsza wizyta u chiropraktyka zaczyna się od wywiadu, poznania historii choroby, z uwzględnieniem aktualnych jej objawów, przebytych chorób i urazów, jak również stresów, na które chory narażony jest w pracy i poza nią. Następnie wykonuje się badania, które obejmują pomiar ciśnienia tętniczego, badanie ortopedyczne, badanie postawy, zdolności ruchowych kręgosłupa oraz badania radiologiczne.
Podczas drugiej wizyty chiropraktyk przystępuje do leczenia. Chory kładzie się na specjalnie przygotowanym stole, lekarz najpierw energicznie masuje mięśnie, następnie przechodzi do manipulowania kręgosłupem. Niektóre techniki manipulacyjne polegają na wykonywaniu szybkich i gwałtownych ruchów, chory przez pewien czas może doznawać nieprzyjemnych wrażeń. Chiropraktycy mogą posługiwać się urządzeniami elektrycznymi, które wywołują zmęczenie mięśni, a tym samym łagodzą skurcze mięśni. Czasami konieczne jest stosowanie kołnierzy podtrzymujących, szelek lub temblaków. Zabiegi trwają około 45 minut, a liczba spotkań zależy od dolegliwości.