Depresja

Każdego roku tysiące osób odwiedza lekarzy narzekając na depresję. Wiele z nich trafia do szpitala. Współczesne badania dowodzą, że można zwalczyć objawy depresji stosując preparaty witaminowo- mineralne oraz leki przeciwdepresyjne najnowszej generacji.

Depresja to znacznie więcej niż smutny nastrój- to niszczejąca choroba, która wpływa na życie psychiczne, fizyczne i umysłowe. Wpływa ona na samoocenę oraz postrzeganie osoby cierpiącej przez innych, a czynności życia codziennego stają się coraz trudniejsze.

Można rozróżnić wiele postaci depresji, zaczynając od długotrwałej melancholii lekkiego stopnia (dystymia), poprzez zmiany nastroju od euforii do rozpaczy ( depresja dwubiegunowa lub maniakalno-depresyjna), aż do najpoważniejszego zaburzenia- stałego przygnębienia, które prowadzi do całkowitej niezdolności do funkcjonowania i myśli o samobójstwie (psychoza depresyjna).

Przyczyny depresji

Nie można mówić o jednej przyczynie depresji, chociaż naukowcy uważają, że powodem tej choroby jest brak równowagi stężenia mózgowych neuroprzekaźników chemicznych, czyli substancji, które przesyłają sygnał z jednej komórki nerwowej do następnej.

Mechanizmem wywołującym depresję może być zdarzenie życiowe: śmierć ukochanej osoby, rozwód, zagrażająca życiu choroba, utrata pracy lub jakakolwiek inna poważna trudność życiowa. Alergie pokarmowe, braki składników pokarmowych, reakcje na leki, stres, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów mogą sprzyjać pojawianiu się depresji. Nie bez wpływu pozostają również nieodpowiednie sposoby radzenia sobie z gniewem, złością, poczuciem winy. Dla wielu tysięcy ludzi czynnikiem wpływającym na pogłębienie nastroju depresyjnego jest niedostatek światła słonecznego pod koniec roku. Niedostatek światła powoduje smutek, poczucie zmęczenia i wykluczenie z życia społecznego osób cierpiących, do czasu zwiększenia dopływu światła (wydłużenia doby).

Jakie są objawy depresji:

  • Długotrwały smutek lub uczucie pustki.
  • Brak przyjemności czerpanej z codziennych zajęć, a także z seksu.
  • Zaburzenia snu, spadek energii, zmęczenie.
  • Słabe lub nadmierne łaknienie.
  • Poczucie winy i beznadziejności, utrata poczucia wartości.
  • Trudność w koncentracji, skłonność do irytacji, płaczliwość.
  • Przewlekłe bóle.
  • Myśl o śmierci lub samobójstwie.

Leczenie depresji

Po zaobserwowaniu u siebie lub bliskiej osoby niepokojących objawów: znacznie obniżonego nastroju, wycofania, apatii, smutku i niepokoju, itp. należy zgłosić się na konsultację do specjalisty – lekarza psychiatry lub psychoterapeuty. Spotkanie ze specjalistą pozwoli dokonać diagnozy problemu i dostosować leczenie do indywidualnych potrzeb jednostki. W depresji zalecana jest farmakoterapia oraz uczestnictwo w terapii.

Leczenie farmakologiczne ma na celu ustabilizowanie nastroju oraz przywrócenie równowagi biochemicznej mózgu. Natomiast psychoterapia jest pomocna w zmianie błędnych i często negatywnych schematów myślenia o sobie i otaczającym świecie. Oprócz tradycyjnych metod terapeutycznych, coraz większą popularność zdobywają metody oparte na połączeniu odkryć medycznych z nowoczesną technologią. Taką formą terapii jest np.biofeedback.