Grzybica pachwin

GRZYBICA PACHWIN to powierzchniowe zakażanie grzybicze skóry pachwin. Pojawia się w wyniku zakażenia dermatofitami, najczęściej z rodzaju: Microsporum, Trichophyton, Epidermofiton. Schorzenie to jest często spotykane. Najczęściej chorują mężczyźni w wieku od 18-30 lat, co nie oznacza że nie pojawia się również u kobiet. U dzieci występuje bardzo rzadko.

Do zakażenia najczęściej dochodzi w wyniku kontaktu bezpośredniego z zakażonymi osobami lub przez kontakt pośredni z zainfekowanymi przedmiotami np. ręcznikami, gąbkami czy bielizną. W pachwinach panują doskonałe warunki do rozwoju dermatofitów, wysoka temperatura, wilgoć. Grzybica pachwin może być zakażeniem przeniesionym z innych okolic, np. rozprzestrzenianie się grzybicy stóp.

Schorzenie najczęściej pojawia się w miesiącach letnich przy wzmożonej potliwości, noszeniu nieprzewiewnej, ciasnej odzieży. Duży wpływ na występowanie tego typu grzybicy mają choroby ogólnoustrojowe, jak otyłość i cukrzyca.

Na skórze pachwin i okolicy pachwinowej pojawiają się ogniska rumieniowate o kształcie półksiężycowatym. Zmianom towarzyszy ostry świąd skóry. Ogniska są dobrze odgraniczonych od otoczenia, wykazujących skłonność do rozprzestrzeniania się na skórę ud. Zmiany skórne szerzą się obwodowo, powierzchnia skóry w ich miejscu wykazuje delikatne złuszczenie. W środkowej części ogniska objawy zapalne są słabo nasilone.

W miarę trwania schorzenia ustępują zupełnie z pozostawieniem brunatnych przebarwień; na obwodzie ognisk zakażenia występują wykwity w postaci grudek, pęcherzyków lub krost. Zmiany grzybicze są zwykle obustronnie. Moszna i penis rzadko ulega zakażeniu. Przy zaawansowanej grzybicy zmiany mogą przechodzić na skórę okolicy krocza, skórę pośladków oraz przestrzeni międzypośladkowej. Ostry stan zapalny może być spowodowany noszeniem ciasnej odzieży, a ciągłe drapanie powoduje, że zmiany przybierają wygląd wypryskowy.

Leczenia grzybicy pachwin może trwać bardzo długo, nawet kilka tygodni. Gdy schorzenia ma przebieg łagodny wystarczy leczenie we własnym zakresie, należy stosować środki przeciwgrzybiczne, które są dostępne bez recepty. Jeżeli leczenie we własnym zakresie nie pomoże, a choroba się nawraca należy zgłosić się do lekarza, który przepisze silniejsze środki dostępne na receptę.

Zapobieganie grzybicy pachwin polega na zachowaniu podstawowych zasad higieny osobistej, skórę należy utrzymywać w suchości i czystości, nosić wygodną bieliznę, która nie ociera i nie drażni okolicy pachwin. Również podczas leczenia bardzo ważne jest zachowanie tych zasad, co z pewnością przyspieszy proces leczenia.