Higiena intymna kobiet

Ogólne zasady higieny osobistej przedstawione zostały w artykule zasady higieny skóry. Niezmiernie ważna jest higiena intymna, dlatego poświęcony jej został odrębny artykuł. Wiekszość kobiet z własnego doświadczenia zna dolegliwości związane z infekcją okolic intymnych. Okolice te ze względu na swoją budowę oraz cykl hormonalny są szczególnie narażone na zakażenia. Ignorowanie objawów infekcji może prowadzić do poważnych chorób. Kobiety nie bagatelizujcie nawet najmniejszych objawów, ponieważ narządy rozrodcze spełniają ogromnie istotną rolę w naszym życiu, o tym wie każda z nas. Objawy infekcji takie jak swędzenie, nieprzyjemny zapach, upławy drażnią i sprawiają dyskomfort.

Przestrzeganie prostych zasad zmniejsza ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych kłopotów, podrażnień i infekcji. Dlatego należy dbać o czystość w każdej sytuacji. Na rynku dostępne są różne kosmetyki, które pozwalają na zachowanie czystości w każdej sytuacji, korzystajmy z tego. Warunki panujące w okolicy narządów płciowych są idealne do drobnoustrojów, a ich pojawienie się może prowadzić do różnych stanów zapalnych . Sfera intymna jest bardzo delikatna i wrażliwa. Codzienna, kompleksowa pielęgnacja może być skutecznym działaniem zapobiegającym podrażnieniom i infekcjom.

 

ZASADY HIGIENY INTYMNEJ:

 

  • Pierwsza podstawowa zasada to podmywanie się płynami do higieny intymnej. Kosmetyki te mają kwaśne pH dzięki zawartości kwasu mlekowego, który pomaga odtworzyć naturalną florę ochronną pochwy. Woda powinna mieć umierkowana temperaturę. Podmywaj się dwa razy dziennie lub gdy masz miesiączkę, w miarę potrzeby. Unikaj częstego mycia narządów płciowych które wysusza błony śluzowe, narusza równowagę bakteryjną i sprawia, że genitalia są bardziej podatne na uszkodzenia i zarażenie drobnoustrojami, zwłaszcza drożdżakami (grzybami).
  • Wypłukiwaniu naturalnej flory bakteryjnej sprzyjają zbyt długie kąpiele z płynami do kąpieli i solami oraz mydłami alkalicznymi. Wpływają pozytywnie na kondycję skóry całego ciała, ale negatywnie na intymne miejsca. Do mycia nie stosuj gąbek i myjek, ponieważ są siedliskiem grzybów, które z „chęcią zadomowią” nasze sfery intymne, w których panuja idealne warunki dla ich rozwoju. Po kąpieli należy starannie osuszyć okolice intymne, specjalnie przeznaczonym do tego ręcznikiem. Wykonuj ruchy od przodu ku tyłowi.

 

  • Myjąc okolice intymne pamiętaj o kierunku mycia, od przodu do tyłu. Podobna zasadę stosuj gdy używasz papieru toaletowego. Zapobiegniesz przeniesienia drobnoustrojów z okolicy odbytu, w tym grzybów i bakterii np. Eschericia coli-pałeczka okrężnica. Bakteria ta mimo iż wchodzi w skład naturalnej flory bakteryjnej jelit przeniesiona na okolice intymne może być niebezpieczna, powodować zakażenie układu moczowego.
  • Kobiety które stosują pigułki antykoncepcyjne lub przeszły kurację antybiotykową mogą skarżyć się na nieprzyjemne dolegiwości okolic intymnych. Antybiotyki i pigułki antykoncecyjne zaburzają prawidłową florę bakteryjną zmniejszą się ilość Gram – dodatnich pałeczek Lactobacillus w pochwie, które są naturalnymi strażnikami jej mikroflory. Aby uniknąć takich dolegliwości można zastosować kapsułki dopochwowe z pałeczkami kwasu mlekowego.
  • Zachowaj czystość przez cały dzień używając wkładek higienicznych, nie używaj tych silnie perfumowanych ponieważ mogą podrażniać śluzówkę. Bardzo ważna jest częsta ich zmiana. Najlepiej wybieraj wkładki oddychające, by w okolicy narządów płciowych nie było zbyt wilgotno.

 

  • Podczas miesiączki często zmieniaj podpaski lub tampony. Kobiety, które mają skłonność do infekcji dróg rodnych, powinny zrezygnować z tamponów. Bardzo ważne jest by nie przetrzymywać ich w pochwie, ponieważ mogą zachodzić w nim procesy gnilne. Tampon zmieniaj wtedy kiedy istnieje potrzeba, częste ich zmienianie może podrażnić błonę śluzówką pochwy. Pamietaj żeby przed zmianą wkładki, podpaski czy tamponu umyć ręce.

 

  • Nie noś bielizny z włókien syntetycznych. Skóra nie może w niej oddychać, jest wciąż wilgotna, a to nie sprzyja zdrowiu. Staraj się unikać stringów, by nie podrażniać miejsc intymnych. W zimie noś ciepłą bieliznę, a unikniesz nieprzyjemnych dolegliwości np. zapalenia pęcherza. Unikaj płukania bielizny w pachnących płynach do płukania tkanin – konserwanty, barwniki mają działanie drażniące.

 

  • Skóre okolic intymnych łatwo uszkodzić, dlatego uważaj przy depilacji która często wywołuje zaczerwienienie i podrażnienie. Włosy stanowią ochronę delikatnych z natury narządów rozrodczych, dlatego co do kwestii depilacji zdania sa podzielone. Decyzja oczywiście należy do Ciebie. Depilacje można ograniczyć do usuwania włosów poza wargami sromowymi i wzgórkiem łonowym. Jeżeli po depilacji pojawia się zaczerwienienie, podrażnienie zrezygnuj z golenia. Podrażnione miejsca są wrotami zakażeń czyli miejscem przez które patogeny swobodnie dostają się do organizmu.

 

  • Pamiętaj o unikaniu zakażonego materiału, na przykład pościeli, ręczników, urządzeń sanitarnymi, przyborów do higieny intymnej. W publicznych toaletach unikaj siadania na deskach sedesowych.

Sposób higieny opisany powyżej zapobiegnie nie tylko chorobom układu moczowo-płciowego, ale także poprawi nam samopoczucie. Tak o higienę intymną powinna dbać każda z nas.