JOGA

WPŁYW JOGI NA UKŁADY ORGANIZMU LUDZKIEGO

Termin „joga” pochodzi od sanskryckiego słowa yuj, co oznacza” połączyć”. Joga łączy umysł z ciałem. System jogi jest tak idealnie dopracowany, że oddziałuje zarówno na ludzki umysł , jak i ciało.

 

Wpływ jogi na układy organizmu ludzkiego

 

System nerwowy : joga sprawia, że człowiek osiąga świadomą kontrolę nad autonomicznym systemem nerwowym przez układ podwzgórzowo – limbiczny, który ustawia równowagę pomiędzy sympatycznym i parasympatycznym systemem nerwowym. Joga uspokaja umysł przez złagodzenie bodźców stresowych, które pobudzają system sympatyczny.

 

Joga a stres : wiadomo ,że emocje odgrywają dużą rolę w powstawaniu lub zaostrzaniu wielu schorzeń. Praktykowanie jogi uznano za bardzo pomocne w rozwiązywaniu konfliktów emocjonalnych, poprzez osiągnięcie większej równowagi.

 

Zaburzenia sercowo – naczyniowe : Joga zwiększa wydolność sercowo – naczyniową , zmniejszając procent tkanki tłuszczowej w ciele i poprawiając krążenie wieńcowe. Powoduje zmniejszenie zużycia tlenu i podstawowej przemiany materii, co jest pomocne dla normalnej akcji serca.

 

Nadciśnienie : otyłość, stresy psychiczne są czynnikami powodującymi i zaostrzającymi

nadciśnienie. Dzięki jodze osiągamy spokój umysłu co jest konieczne do kontroli nadciśnienia. Joga wpływając również na zmniejszenie tkanki tłuszczowej  w niektórych przypadkach obniża nadciśnienie.

Układ oddechowy : rytmiczne impulsy ośrodka oddechowego są konieczne nie tylko do oddychania, ale także do zachowania normalnej pobudliwości komórek centralnego systemu nerwowego. Głównym celem ćwiczeń oddechowych w jodze jest zwiększenie przyswajania tlenu w minimalnym wysiłku fizycznym, w warunkach korzystnych do magazynowania tlenu.

 

Zapobieganie starzeniu się : joga odmładza ciało i zapobiega starzeniu się.

 

Dzięki jodze uzyskujemy energię fizyczną, psychiczną i duchową. Jest najbardziej harmonijnym i zrównoważonym połączeniem doskonałej nauki i przebogatej religii.