Magnez

Magnez jest jednym z najważniejszych dla zdrowia mikroelementów. Badania wykazują, że oprócz tego, że wspomaga około 300 reakcji enzymatycznych zachodzących w organizmie, działa też zapobiegawczo i leczniczo w wielu przewlekłych schorzeniach.

W organizmie człowieka znajduje się przeciętnie 30g magnezu. Ta niewielka ilość ma jednak ogromne znaczenie dla wielu jego czynników. Wiele osób cierpi na niedobór tego pierwiastka. Często jest to wywołane jedzeniem wysoko przetworzonej żywności, która jest uboga w magnez. Co gorsza, stężenie magnezu gwałtownie zmniejsza się pod wpływem takich czynników, ja stres, niektóre choroby, zażywanie pewnych leków i duży wysiłek fizyczny. Dlatego dla utrzymania zdrowia powinno się uzupełniać niedobory magnezu preparatami. Są one dostępne w postaci związków magnezu, jak asparginian, węglan, cytrynian, glukonian, tlenek lub siarczan.

Magnez jest jednym z najbardziej wszechstronnych pierwiastków. Bierze udział w wytwarzaniu energii, czynności nerwów, odprężaniu mięśni oraz budowie kości i zębów. Wspólnie z wapniem i potasem magnez reguluje rytm serca i krzepliwość krwi. Wspomaga także wytwarzanie i zużywanie przez organizm insuliny. Magnez zapobiega chorobom serca i działa leczniczo. Obniża ciśnienie krwi, a także przyspiesza rekonwalestencję po przebytym zawale, przeciwdziałając pwstawaniu skrzepów, rozszeżając tętnice i regulując niebezpieczne arytmie.

Dodatkowo magnez pomaga likwidować napięcie mięśni. Z tego powodu jest przydatny w leczeniu kontuzji, przewlekłego zmęczenia i fibromialgii. Najwyraźniej łagodzi też dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego i bóle miesiączkowe, a także zwiększa spoistość kości u kobiet po menopauzie, pomagając zapobiegać osteoporozie. Ponadto magnez rozszerza drogi oddechowe, dzięki czemu pomaga leczyć astmę i zapalenie oskrzeli.

Zalecana dzienna dawka magnezu to 300mg dla mężczyzn i 270mg dla kobiet. Większe dawki są potrzebne nastoletnim dziewczynom (300mg) oraz w leczeniu i zapobieganiu chorobom.

Nawet niewielki niedobór magnezu mogą zwiększyć ryzyko choroby serca i cukrzycy. Poważne niedobory mogą powodować arytmię, zmęczenie, kurcze mięśni, rozdrażnienie, nerwowość i dezorientację psychiczną.

Natomiast nadmiar magnezu może wywołać biegunkę i nudności. Jeśli organizm nie jest w stanie przetworzyć dużych dawek tego pierwiastka, mogą się pojawić poważniejsze objawy, takie jak osłabienie mięśni, śpiączka, zaburzenia oddychania. W dużych dawkach magnez obniża ciśnienie krwi, co może spowodować zawroty głowy. Na szczęście przedawkowanie magnezu zdarza się bardzo rzadko, gdyż im większa jego dawka, tym jest słabiej wchłaniany przez organizm, a poza tym zazwyczaj nerki skutecznie usuwają nadmiar tego mikroelementu.

Dobrym, naturalnym źródłem magnezu są produkty pełnoziarniste, orzechy,czekolada, warzywa strączkowe, ciemnozielone warzywa liściaste i skorupiaki.