Odmrożenia

ODMROŻENIA (łac. congelatio) miejscowe uszkodzenia skóry, powstające w wyniku działania niskiej temperatury, lodowatej wody itp. Wynikiem jest zmniejszenie przepływu krwi przez części ciała, które są najbardziej narażone na odmrożenia czyli palce rąk, stóp, uszy, nos, policzki. Dochodzi do odwodnienia, enzymatycznego uszkodzenia i ostatecznie śmierci komórki. Rozległość i ciężkość uszkodzenia skóry zależą od temperatury otoczenia oraz czasu, w jakim skóra była poddana jego działaniu.

STOPNIE ODMROŻENIE:

I – początkowo miejscowe zblednięcie skóry, następnie zaczerwienienie, obrzęk, zmniejszenie czucia, mrowienie i zdrętwienie, swędzenie, silny ból, pieczenie,

II – sinoczerwony kolor skóry, pęcherze, obrzęk, uszkodzenie naczyń krwionośnych. Uszkodzone miejsca są bardzo wrażliwe na zimno, lekkie zmarznięcie powoduje odczuwalny w tym miejscu ból, swędzenie,

III – martwica powierzchniowa skóry, sinoczerwone owrzodzenia, brak czucia w miejscach uszkodzenia,

IV – niebieskoczarna skóra, martwica głęboka – nieodwracalne uszkodzenia dolnych warstw skóry, najbardziej odmrożone miejsca mogą odpaść np. palce, uszy lub nos.

JAK UDZIELIĆ PIERWSZEJ POMOCY PRZY ODMROŻENIACH?

Pierwsza pomoc polega na szybkim przywróceniu krążenia w miejscach odmrożenia. Podobnie jak przy oparzeniach poszkodowanego należy przenieść w bezpieczne miejsce, którym jest ciepłe pomieszczenie. W celu ogrzania podajemy ciepłe napoje. Usuwamy z miejsca odmrożenia odzież i biżuterię. Gdy dochodzi do ogólnego przechłodzenia zdejmujemy mokre, zimne ubranie. Jeżeli odmrożone zostały palce, należy je zanurzyć w letniej wodzie (zwiększając stopniowo temperaturę). W przypadku odmrożonych uszu, policzków czy nosa nakładamy jałowy opatrunek. W odmrożeniach wyższego stopnia pojawiają się pęcherze, których nie należy otwierać. Należy uważać, aby ich nie uszkodzić, żeby nie doszło do zakażenia i opóźnienia gojenia. Na miejsce pęcherzy kładziemy suchy, jałowy opatrunek. Przy poważnych oparzeniach należy zwrócić się do lekarza.

Pamiętajmy w zimie o tym, że ucisk obuwia, skarpetek, rękawic upośledza krążenie i sprzyja powstawaniu odmrożenia. Zakładajmy odpowiednią odzież, wygodne obuwie, ciepłe rękawiczki, czapki. Wychodząc na mróz, nie zapominajmy o natłuszczeniu skóry, co chroni przed odmrożeniami. Doskonałe kremu ochronne można kupić w każdej aptece.