Shiatsu jako środek leczniczy

Zabieg manualny Shiatsu to technika zwalczająca skutecznie rozmaite pospolite dolegliwości. Shiatsu wyodzi sie z medycyny Wschodu. Wyraz ten dosłownie oznacza „uciskanie palcem”, chociaż korzysta się także z innych części ręki i ciała. W Japonii tradycyjnie uprawia się Shiatsu jako prosty sposób  podtrzymywania zdrowia, łagodzenia bólu i zapobiegania chorobie. Podstawą postępowania jest zrozumienie, że ciało działa jako całość zespolona przez energię życiową, czyli ki, która przepływa kanałami, liniami południkowymi, tworzącymi sieć w całym ustroju, głównie w powierzchowynych warstwach skóry. Złe samopoczucie, stres, ból i choroba są spowodowane zastojem energii ki i zablokowaniem linii południkowych. Powoduje to, że do narządów wewnętrzynych dochodzi za dużo lub za mało energii. Uciskanie punktów tsubos na liniach południkowych pobudza energię ki i przywraca równowagę. Wpływa to na ciało fizyczne, pomaga złagodzić ból, stłumić przyczyny i objawy choroby. Shiatsu nie powinno sprawiać przykrości. Chociaż niektóre punkty tsubos i linie południkowe bywają wrażliwe, mozna wywierać ucisk delikatnie i powoli, tak że nie powoduje to bólu. Shiatsu jest formą komunikowania się, a jego skuteczność zależy od otwartości wobec partnera i gotowości do przyjęcia tego, co przekazuje.

 

Podstawowe techniki Shiatsu – podstawą większości technik stosowanych w Shiatsu są uciskanie i rozciąganie. Zostaną tu przdstawione trzy metody stosowane powszechnie. Rozluźnia się barki i rozstawia nogi, aby uzyskać stabilność. Wykorzystuje się ciężar ciała w sposób kontrolowany, ale z pewnym rozluźnieniem, starając się, by ruchy wychodziły z osrodka hara. Uciska się w okresie wydechu zarówno osoby masującej, jak i masowanej. Obydwie dłonie muszą przylegać do ciała osoby masowanej. Jeżeli jedna z nich nie pracuje, druga tzw. ręka matka spoczywa na ciele.

1. Shiatsu, technika „paszczy smoka”: obie ręce rozwarte tak, aby napięta była część , mająca kontakt z ciałem masowanego – są na jednej z kończyn chorego. Wywiera się ucisk napiętą częścią ręki, mając ramiona wyprostowane, a palce i barki rozluźnione. Technikę tę można zastosować w odniesieniu do karku.

2. Shiatsu, uciskanie dłonią i kłębami ręki: kładzie się dłonie na ciele pacjenta i uciska jak w punkcie 1. Należy opierać się całymi rękami w celu zwiększenia naciksu. Aby uzyskać dokładniejsze umiejscowienie nacisku trzeba zogniskować siłę ciężaru ciała na kłębach ręki, natomiast pozostałe części ręki dotykaja pacjenta lekko.

3. Shiatsu, uciskanie kciukiem: opuszki kciuków kładzie się na ciele pacjenta. Pozostałe palce są rozpostarte i dotykają lekko, aby masujący pozostał w stanie równowagi, a pacjent uspokojony. Powoli opiera się na kciukach ciało tak, aby pprzeniosła się na nie siła jego ciężaru. Ramiona musza być wyprostowane, ale nie sztywne. Naciska się stopniowo, trzyma, potem zwalnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.