Szkarlatyna inaczej płonica

SZKARLATYNA inaczej płonica jest ostrą chorobą zakaźną wieku dziecięcego. Zapalenie gardła z towarzyszącą wysypką spowodowane jest zakażeniem paciorkowcami ropotwórczymi z grupy A. Szkarlatyna jest chorobą rozpowszechnioną na całym świecie. Większość zachorowań pojawia się jesienią i zimą. Najczęściej chorują dzieci w wieku 6-12 lat, jednakowo często dziewczynki i chłopcy. Bakterie przenoszone są drogą kropelkową, a wrotami zakażeń są błony śluzowe gardła lub uszkodzona skóra. Źródłem zakażenia jest osoba chora lub nosiciel paciorkowca. Dziecko może się zarazić od osoby dorosłej, która choruje na anginę paciorkowcową. Okres inkubacji trwa od 1-7 dni, choroba natomiast 4-10 dni.

Po bezobjawowym okresie inkubacji choroba zaczyna się nagle. Początkowo objawy choroby to: ból gardła, głowy, brzucha i wymioty, gorączka, zaczerwienione migdałki, język pokryty białym nalotem (po 2-3 dniach nabiera koloru malinowego). Lekarz może początkowo stwierdzić anginę. Pierwszy symptomem charakterystyczny dla szkarlatyny (2-3 dzień) jest punkcikowa wysypka o pomarańczowo – czerwonym zabarwieniu i szorstkiej powierzchni.

 

Swędząca wysypka przypomina aksamit. Następnie rozprzestrzenia się od klatki piersiowej i okolic pachwin do brzucha i powierzchni kończyn. Najintensywniejsza jest w fałach skórnych (pachach, pachwinach, pośladkach). Skóra nabiera koloru płomienisto – czerwonego. Charakterystyczne dla szkarlatyny jest to że wysypki nie ma wokół ust i nosa. Po 7-10 dniach rozpoczyna się delikatne łuszczenie skóry na twarzy, następnie obejmuje tułów, dłonie i stopy, może utrzymywać się do 6 tygodni.

W przypadku szkarlatyny nie ma skutecznej szczepionki. Przechorowanie szkarlatyny nie oznacza całkowitego uodpornienia. Szkarlatyna może powodować poważne powikłania: zapalenie ucha środkowego, ropne zmiany na skórze, gorączka reumatyczna i zapalenie mięśnia sercowego oraz kłębkowe zapalenie nerek. Dotyczy to zwłaszcza dzieci u których nie zastosowano odpowiedniego antybiotyku lub stosowano antybiotyk za krótko. Choremu dziecku należy podawać antybiotyk dokładnie według zaleceń lekarza. Dziecko musi dostać pełną dawkę leku , nawet jeżeli po tygodniu wygląda już na zdrowe. Konieczna jest też wizyta kontrolna po zakończeniu leczenia. Gdy dziecko podczas choroby silnie gorączkuje należy podawać leki przeciwgorączkowe.