Uwaga oparzenia – zbliża się Sylwester

OPARZENIA TO MIEJSCOWE USZKODZENIA SKÓRNE SPOWODOWANE DZIAŁANIEM RÓŻNYCH CZYNNIKÓW

Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa podczas sylwestrowej zabawy. Mam na myśli ostrożność podczas strzelania fajerwerkami. Najczęstszymi urazami po szalonej zabawie są właśnie oparzenia, lecz nierzadko zdarza się że ktoś straci palce. Nierozmyślne posługiwanie się nimi może doprowadzić do trwałego kalectwa i obrażeń mających skutek do końca życia.

Zakres uszkodzenia zależy od intensywności działania czynnika wywołującego oparzenia, może on obejmować głębiej położone tkanki a nawet narządy. Oparzenia są bolesnym i niekiedy ciężko gojącym się urazem.

Czynniki wywołujące oparzenia:


  • wysoka temperatura – (oparzenie następuje przez kontakt z ogniem, gorącymi płynami, przedmiotami codziennego użytku).
  • substancje chemiczne – (środki żrące np. do udrażniania rur , kwasy, broń chemiczna)
  • promienie słoneczne – (oparzenia w skutek nadmiernej ekspozycji na słońce, długie przebywanie w solarium)
  • prąd elektryczny – (w tym szczególnie niebezpieczne uderzenia pioruna)
  • radiologiczne – (promieniowanie RTG, materiały promieniotwórcze, wybuch jądrowy)
  • parzące rośliny – (wszędobylska pokrzywa, Barszcz Sosnowskiego)
  • parzące zwierzęta – (meduza)

Oparzenia, w zależności od ich głębokości, dzielimy na trzy stopnie.

I – obejmuje naskórek. Objawy: zaczerwienienie i ból. Wyleczenie następuje po kilku dniach. Obejmuje od 1-2 % ciała.

II – dotyczy naskórka i skóry właściwej wraz z naczyniami krwionośnymi. Objawy: zniszczenie skóry, obrzęk, silny ból, uszkodzenie naczyń krwionośnych, pęcherze z płynem surowiczym. Gdy istnieje zagrożenie leczenie odbywa się w szpitalu, trwa długo, nawet do 20 dni.

III – obejmuje naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną. Objawy: zniszczenie skóry wraz z jej strukturami dodatkowymi (w tym mięśniami). Oparzona powierzchnia nie reaguje na dotyk czy ukłucie. Leczenie szpitalne może trwać bardzo długo, na skórze pozostają rozległe blizny, może dojść do przykurczów, które leczy się operacyjnie. Tego typu oparzenia są bardzo groźne dla życia, zwłaszcza gdy oparzenie obejmuje narządy wewnętrzne.

Często gdy dochodzi do poparzenia nie wiemy jak się zachować. Podstawową czynnością jest schłodzenie poparzonego miejsca strumieniem zimnej wody o temperaturze ok. 20°C lub lodem przez 10-20 minut. Podczas schładzania należy usunąć z poparzonego fragmenty odzież, a następnie założyć jałowy opatrunek. Gdy mamy do czynienia z dużym poparzeniem niezwłocznie należy wezwać pogotowie. Małe dzieci mają wrażliwą i cienką skórę, dlatego konsekwencje mogą być bardzo duże, dlatego najlepiej nawet przy niewielkich poparzeniach udać się do lekarza.