Wrastające paznokcie

Wrastanie paznokcia polega na podwijaniu się go pod otaczającą skórę. Paznokieć rosnąc, wbija się w wał  skórny otaczający płytkę, co wywołuje ból i stan zapalny. Schorzenie dotyczy zazwyczaj dużego palucha stopy. Paznokieć może wrastać po jednej albo po obu stronach palca równocześnie. Problem ten dotyczy ludzi w każdym wieku niezależnie od płci, choć stosunkowo częściej spotyka się go u osób młodych. Przyczyny wrastania paznokci to: wrodzone deformacje płytki paznokciowej, deformacja poprzez długotrwałe noszenie źle dopasowanego do stopy obuwia lub ich złe obcinanie.

Wrastanie jest najczęściej poprzedzone urazem okolicy paznokcia np. zbyt głębokie obcięcie paznokcia, skaleczenie wału paznokciowego podczas wycinania skórek lub obgryzania paznokcia. W miejscu wrastania rozwija się bolesny stan zapalny. Dopóki wał paznokciowy jest drażniony przez wrastający paznokieć, nie można zlikwidować stanu zapalnego. W wyniku przedłużającego się stanu zapalnego dochodzi do pojawienia się ziarniny.

Ziarninę nazywa się potocznie „dzikim mięsem”, jest silnie unerwiona, obficie unaczyniona i krucha, dlatego pod wpływem każdego najmniejszego urazu lub nawet dotyku w tej okolicy dostarcza bardzo silnych dolegliwości bólowych. W czasie uszkodzenia wału paznokciowego może dojść dodatkowo do zakażenia bakteryjnego co zwiększa cierpienie chorego.

 

Początkowo mogą pomóc wieczorne, trwające przynajmniej pół godziny, kąpiele w ciepłych mydlinach, połączone z próbami ręcznego „zsuwania na bok” narastającego na paznokieć, zgrubiałego wału tkanek miękkich. Gdy wrastaniu towarzyszy stan zapalny lekarz może zalecić stosowanie odpowiedniej maści przeciwzapalnej czy antybiotykowej. Gdy kąpiele nie pomagają, wtedy należy skorzystać z innych metod leczenia. W leczeniu wrastających paznokci stosuje się kilka metod. Na paznokieć nakłada się żel utwardzalny w lampie UV, zabieg podnosi i prostuje paznokieć przy bocznych wałach skórnych. Zakłada się specjalne klamry unoszące paznokieć. Jeśli wrastanie paznokcia jest zaawansowane konieczna są zabiegi chirurgiczne polegające na usunięciu wąskiego 2-3 mm pasma paznokcia od strony wrastania, oczyszczenia rany i założenia szwów. Zapobieganie wrastaniu paznokci polega na prawidłowym ich obcinaniu – na prosto, równolegle względem korzenia. Profilaktyka polega na właściwej codziennej pielęgnacji stóp, delikatnym odsuwaniu skórek (najlepiej przy pomocy specjalnych płynów do usuwania skórek).