Zapalenie krtani

ZAPALENIE KRTANI wywołują wirusy, objawia się szczekającym kaszlem, świstem krtaniowym i gorączką. Choroba najczęściej dotyka dzieci i osoby palące, u których następuje zniszczenie śluzówki dróg oddechowych. Na skutek zapalenia krtani dochodzi do obrzęku błony śluzowej, który powoduje zwiększanie wydzielania śluzu. Śluz dodatkowo podrażnia krtań, przez co wywołuje kaszel. Pojawia się ból krtani nasilający się podczas połykania.

Na początku choroby pojawia się suchy kaszel, który z czasem staje się wilgotny. Wydzieliny w drogach oddechowych robi się dużo i dołącza się gorączka. U dzieci chorobie mogą towarzyszyć duszności nasilające się wieczorem oraz w pozycji leżącej.

Wyróżniamy:

  • ostre zapalenie błony śluzowej krtani (laryngitis acuta)

przyczyną jest picie zimnych napojów, przemęczenie głosu lub wirusowa infekcja zapalna gardła. U alergików stan zapalny krtani może być również wywołany przez alergeny. Przebywanie w suchym, zakurzonym powietrzu sprzyja chorobie. U starszych dzieci objawia się głównie chrypką, kaszlem, gorączką, ale u młodszych po 5 roku życia może być stanem zagrażającym życiu. Wynika to z budowy dróg oddechowych u małych dzieci, które są wąskie i nawet niewielki obrzęk może być powodem poważnej nagłej duszności.

Przyczyną zapalenia krtani u dorosłych może być również: nadmierny, długotrwały wysiłek głosowy. Osoby które dużo i głośno mówią są narażone na częste zapalenie krtani, wśród nich są: nauczyciele, aktorzy, zawodowi politycy. Oddychając nosem powietrze jest ciepłe, oczyszczone i wilgotne. Mówiąc oddycha się przez usta, dlatego do krtani dostaje się zimne, zanieczyszczone i suche powietrze, co może wywołać stany zapalne. Ostre zapalenie krtani jest wpisane na listę chorób zawodowych. Nie leczone może stać się stanem przewlekłym.

  • przewlekłe zapalenie krtani (laryngitis chronica)

przyczyny mogą być podobne jak przy ostrym zapaleniu krtani. Objawy to: uporczywa chrypka, kaszel niekiedy przechodzący w bezgłos, łatwe męczenie się głosu. Zgrubienie i obrzmienie strun głosowych wywołuje drapanie i zasychanie w gardle.

Na wirusy antybiotyki nie działają, w przypadku zapalenia krtani podaje się leki łagodzące objawy choroby. Leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu inhalacji których skład zaleca lekarz. Polegają na wdychaniu pary wodnej lub leków do układu oddechowego. Można stosować również aerozole zawierające odpowiednie leki dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie leków docierających do najdrobniejszych oskrzelików. Dzięki inhalacji do dróg oddechowych można wprowadzać antybiotyki, środki rozkurczające, odczulające i przeciwzapalne oraz ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny oskrzeli. Chory musi dużo pić, powietrze w pomieszczeniu w którym przebywa powinno być nawilżone.