Zaparcia

Objawy

Zaparcia polegają na kłopotach z wypróżnianiem się – wypróżnienia są nieregularne lub sprawiają trudność, stolce są twarde i suche. Powodem jest często zbyt intensywne zwrotne wchłanianie wody w układzie pokarmowym. Jedną z przyczyn mogą być powolne ruchy jelit, powodujące zbyt wolne przemieszczanie się stolca. W takiej sytuacji pomocne jest picie dużej ilości płynów. Zaparciom często towarzyszą wzdęcia, rozdęcie jelit, napięcie w obrębie brzucha i poczucie niepełnego wypróżnienia. Dłużej trwające zaparcia mogą także – na skutek zwiększonego ciśnienia – doprowadzić do utworzenia się hemoroidów.

Częstotliwość wypróżniania to cecha indywidualna – niektóre osoby odwiedzają w tym celu toaletę trzy razy dziennie, inne – trzy razy w tygodniu. Generalnie przyjmuje się, że wypróżnienie się rzadziej niz trzy razy w tygodniu oznacza zaparcie. Nieporozumieniem natomiast jest przekonanie, że organizm potrzebuje codziennego wypróżnienia lub brak potrzeby oddania stolca jest podstawowym problemem zaparć. Jest to częsta przypadłość zwłaszcza u osób starszych i małych dzieci.

Przyczyny

Zaparcia mogą być wywołane przez różne czynniki. Jeśli pominąć przypadki, w których problem ten jest tylko konkretnej choroby, najczęstsze przyczyny zaparć to skłonności dziedziczne, brak ruchu, przyjmowanie niektórych lekarstw, stres, dieta zawierająca dużo tłuszczów zwierzęcych i przetworzonego pożywienia, zbyt mało błonnika w jedzonym pokarmie, picie za małych ilości płynów. Zaparcie mogą wywołać również złe nawyki związane z wypróżnianiem – na przykład regularne ignorowanie potrzeby skorzystania z toalety. Nadużywanie środków przeczyszczających czy lewatywy także może z czasem wpłynąć na naturalną perystaltykę jelit. U dzieci zaparcia mają niekiedy podłoże emocjonalne. Nic dziwnego, że zaparcia to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Źródło: Apteka internetowa