Alkoholizm

ALKOHOLIZM

Najlepszym wyjściem dla osoby, która nie potrafi kontrolować picia alkoholu, jest całkowita abstynencja. Preparaty wspomagające nie mogą nikogo wyleczyć z alkoholizmu, natomiast mogą zmniejszyć chęć picia oraz pomagają wyjść z nałogu.

Co to jest?

Alkoholizm powoduje fizyczna i psychiczną zależność od alkoholu. Wielu ludzi uważa ja za przewlekłą chorobę, taką jak cukrzyca lub nadciśnienie. Według pewnych badan alkohol pity z umiarem chroni serce, ale wiadomo na pewno, że niepohamowane picie uszkadza wątrobę, trzustkę, jelita, mózg oraz wiele innych narządów. Wtedy, kiedy puste kalorie z alkoholu zastępują właściwe odżywianie, organizmowi osoby pijącej grozi niedożywionej.

Przyczyny zaburzeń

Nie wiadomo, dlaczego ludzie nadużywają alkoholu. Ważną rolę odgrywają czynniki społeczne i genetyczne. Jest bardzo prawdopodobne, że dzieci alkoholików popadną w nałóg, nawet jeśli były wychowywane w rodzinach zastępczych.

Objawy

  • Alkoholik ciągle szuka okazji do wypicia, nie potrafi odmówić wypicia, przedkłada alkohol ponad rodzinę, przyjaciół i prace
  • Musi pic coraz więcej alkoholu, żeby osiągnąć te same skutki
  • Źle reaguje na negatywną ocenę picia alkoholu, uporczywie zaprzecza istnieniu problemu
  • Kiedy przestaje pic zaczyna cierpieć na zespół abstynencyjny (napady szalu, drgawki, omamy)

Jakie preparaty mogą pomóc

Proponowane preparaty można stosować łącznie. Pomagają one przetrwać początkowy etap odzwyczajania się od alkoholu, który może trwać tygodnie a nawet miesiące. Żeby zmniejszyć objawy abstynencyjne (czyli spowodowane odzwyczajaniem się od picia), należy przyjmować leki konwencjonalne wraz z preparatami wspomagającymi. Większość silnie uzależnionych alkoholików ma znaczne niedobory ważnych składników odżywczych, także witamin z grupy B, witaminy C oraz minerałów tj. magnez, chrom, cynk. Wynika to z niewłaściwego sposobu odżywiania się oraz toksycznych właściwości alkoholu. Dlatego powinni zażywać, co najmniej przez kilka miesięcy preparaty witaminowo-mineralne aby odnowić zapasy niezbędnych substancji odżywczych. Witamina C wzmacnia organizm w trudnym okresie, usuwając jednocześnie alkohol z komórek i zmniejszając objawy abstynencyjne. Najlepiej działa razem z witaminą E. Witaminy z grupy B aminokwas glutamina i wyciąg z opornika łatkowatego zmniejszają chęć picia alkoholu. Zioło ostropestu plamistego oraz fosfatydyloholina (500mg 3 razy dziennie) wzmacniają wątrobę i pomagają uwolnić organizm z trujących substancji. Preparaty witaminowe i mineralne pomagają osiągnąć właściwe stężenie chromu i cynku. Chrom zmniejsza podstawowy problem alkoholików, czyli zmęczenie spowodowane małym stężeniem glukozy we krwi (hipoglikemie). Cynk jest podstawowym składnikiem wielu enzymów. Do wielu procesów metabolicznych potrzebny jest także magnez, który należy dodawać do codziennej dawki witamin i minerałów. Olej z wiesiołka dwuletniego zawiera kwas tłuszczowy GLA (kwas gamma-linolenowy), który bierze udział w syntezie substancji chemicznych wytwarzanych miedzy innymi w mózgu, zwanych prostaglandynami E. Zmniejszają one objawy abstynencyjne, tj. wybuchy gniewu czy depresje oraz wspomagają wątrobę i układ nerwowy. Naturalnymi środkami uspokajającymi są preparaty z pieprzu metystynowego, które działają nasennie.

Co jeszcze można zrobić?

  • ·Włączyć się do grupy wsparcia dla anonimowych alkoholików (AA)
  • ·Poddać się zabiegowi akupunktury, który może zmniejszyć chęć picia

Zgłoś się do lekarza, jeśli…

  • Zaczynasz pic przed śniadaniem
  • Pijesz dłużej niż 48 godzin
  • Zdążają ci się utraty świadomości lub upadki
  • Alkohol jest dla ciebie najlepszym środkiem rozładowywania stresu lub zmniejszania bólu
  • Alkohol niszczy twoje związki z ludźmi