Astma oskrzelowa inaczej dychawica

ASTMA OSKRZELOWA jest chorobą zapalną charakteryzującą się zwężeniem dróg oddechowych, które powoduje łagodne lub znaczne utrudnienie przepływu powietrza. Skurcz oskrzeli wywołany jest działaniem różnorodnych czynników, które u osoby zdrowej nie wyzwalają takiej reakcji. Dolegliwości są różne kaszel, świszczący oddech, duszności, które występują rzadko lub w postaci napadów. Astma jest chorobą rozpowszechnioną na całym świecie, uznana jest za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się że w Polsce cierpi na nią około 2 miliony dorosłych i 1,5 miliona dzieci. Astma rozpowszechniona jest w krajach o wysokim stopniu zanieczyszczenia atmosfery czyli tam gdzie dobrze rozwinięty jest przemysł. Nie potwierdzono bezpośredniego związku pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a astmą, jednak podczas trwania smogu liczba astmatyków w szpitalach wzrasta. Wśród czynników odpowiedzialnych za rozwój astmy są czynniki środowiskowe i osobnicze:

ŚRODOWISKOWE:

  • czynniki alergiczne (pyłki roślin, pleśnie, roztocza, poduszki z pierza, alergeny zwierząt domowych, szczególnie kota),
  • zakażenie wirusowe i bakteryjne (alergicy mają skłonność do nawracających infekcji układu oddechowego),
  • dym tytoniowy (palenie tytoni przez matkę w okresie ciąży zwiększa ryzyko astmy u dziecka),
  • dieta (dzieci karmione piersią rzadziej chorują na astmę),
  • zanieczyszczenie powietrza.

OSOBNICZE:

  • predyspozycje genetyczne (dzieci z rodzin, w których już wcześniej się pojawiła częściej chorują. Gdy mama jest alergiczką lub ma astmę, ryzyko, że malec zachoruje wynosi 30 procent; jeśli oboje rodziców ryzyko znacznie wzrasta)
  • płeć (u dzieci poniżej 10 roku życia częściej zdarza się u chłopców, w okresie dojrzewania u mężczyzn i kobiet jednakowo, w wieku dorosłym natomiast częściej u kobiet)

Napady astmy pojawiają się przy: kontakcie z alergenem, zakażeniu dróg oddechowych, dużym wysiłku, oddychaniu mroźnym powietrzem.