Bezpłodność

Bezpłodność kobiet i mężczyzn- przyczyny zaburzeń

Jeśli kobieta nie zachodzi w ciążę przez rok uprawiania bez zabezpieczenia regularnego pożycia płciowego podczas najpłodniejszych dni cyklu miesięcznego (5 dni przed owulacją oraz w dniu owulacji), może to znaczyć, że jest bezpłodna. Kobiety po 35 roku życia już po 6 miesiącach takich prób powinny udać  się do lekarza, gdyż płodność zmniejsza się z wiekiem. Około 15% par ma kłopoty z poczęciem dziecka. W jednej trzeciej przypadków przyczyna leży zarówno po stronie mężczyzny, jak i kobiety, w pozostałych po stronie jednego z partnerów.

Przyczyny bezpłodności u kobiet

Podczas owulacji (jajeczkowania), występujące w połowie cyklu miesięcznego, komórka jajowa uwalnia się z jajnika kobiety. Następnie jajo wędruje jajowodem i tu może dojść do zapłodnienia, jeśli podczas stosunku seksualnego do dróg rodnych kobiety dostało się nasienie. Przyczynami bezpłodności u jednych kobiet są nieregularne owulacje lub ich brak, u innych zaś- bliznowate lub niedrożne jajowody. Żeby ustalić przyczyny bezpłodności, trzeba poddać się badaniu lekarskiemu. Prawidłowe owulacje nie występują z reguły kobiet nieregularnie miesiączkujących lub nie miesiączkujących w ogóle. W niektórych przypadkach, mimo dokładnych badań, nie udaje się ustalić przyczyny bezpłodności.
Nieregularne owulacje występują częściej u kobiet, które zbliżają się do czterdziestki. Owulację może również hamować brak równowagi hormonalnej, wynikający np. z nadwagi lub nadmiernej aktywności fizycznej. Niekiedy przyczyna bezpłodności jest zakażenie dróg rodnych bakteriami z rodzaju Chlamydia, endometrioza lub stany zapalne z obrębu miednicy małej.

Co możesz zrobić?

– Przyjmować preparaty witaminowe takie jak np. witaminy z grupy B, które pomagają zachować prawidłową czynność układu rozrodczego; witaminy E, która jest silnym przeciwutleniaczem, chroniącym organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które mogą upośledzić m.in. czynności jajników i macicy; cynk, jest niezbędny do prawidłowych podziałów komórkowych itp.
– Zadbać o to, by w pożywieniu znalazły się produkty z pełnego ziarna, tłuste ryby i co najmniej 5 porcji owoców i warzyw dziennie.
– Nie palić.  Palenie papierosów zmniejsza płodność, a u kobiety ciężarnej może poważnie zaburzyć rozwój płodu.
– Schudnąć, jeśli ma się nadwagę i przytyć jeśli waży się za mało.
– Nie wykonywać zbyt intensywnych wysiłków fizycznych, gdyż mogą zaburzać owulację.
-0 Unikać picia alkoholu lub ograniczyć jego picie do minimum. Kawy nie należy pić więcej niż 2 filiżanki dziennie.
 
Przyczyny bezpłodności u mężczyzn

U podłoża niektórych przypadków bezpłodności u mężczyzn leżą wady anatomiczne lub wytworzenie się tkanki bliznowej po dawno wyleczonym zakażeniu dróg płciowych, jednak najczęściej nie można dokładnie ustalić przyczyny. W nasieniu wielu bezpłodnych mężczyzn jest bardzo mało plemników, co jest wywołane małym stężeniem testosteronu, hormonu pobudzającego wytwarzanie plemników. Lecz ich liczba nie jest jedynym wyznacznikiem płodności. Ważne, żeby były zdrowe i aktywne, a ponieważ plemniki są bardzo delikatne, łatwo niszczą je wolne rodniki. Na stężenie testosteronu i liczbę wolnych rodników wpływa wiele czynników, np. picie alkoholu, palenie tytoniu, sposób odżywiania, a nawet stresy. Nawet niektóre leki przepisywane przez lekarzy mogą osłabić aktywność plemników i utrudnić zapłodnienie.