Charakterystyka cery suchej

CERA SUCHA może pojawić się wraz z wiekiem. Najczęściej brakuje jej lipidów, które stanowią spoiwo komórek, są barierą powstrzymującą ucieczkę wody i pomagają skórze utrzymać odpowiedni stopień wilgotności. Utrata wody i zmniejszone wydzielanie gruczołów łojowych powodują uczucie suchości skóry. Charakteryzuje się podatnością na podrażnienia i stany alergiczne oraz wysoką wrażliwością na niekorzystne warunki atmosferyczne i detergenty.

Cechy ją określające to: delikatna, wrażliwa, cienka (prześwitują przez nią naczynia krwionośne). Kolor takiej cery jest jasnoróżowy lub jasnożółty. Pory są zamknięte i słabo widoczne. Czasami pojawiają się zaskórniaki w okolicy brody i nosa. Cechuje się skłonnością do łuszczenia. Brakuje jej miękkości, delikatności i elastyczności, czyli tych cech które charakteryzują skórę normalną. Osoby posiadające ten typ cery mogą odczuwać nieprzyjemny efekt ściągania skóry, nasilający się szczególnie przy kontakcie z chlorowaną wodą np. na basenie. Należy również unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i korzystania z solarium. Zabiegi te potęgują suchość skóry.

Nieodpowiednia pielęgnacja poprzez stosowanie źle dobranych preparatów jak i brak systematyczności w pielęgnowaniu skóry, mogą prowadzić do cery suchej. W przypadku złej pielęgnacji może dojść do infekcji skórnych, podrażnień oraz reakcji alergicznych, ponieważ naskórek jest bardzo cienki. Skóra wolniej się regeneruje, osłabiony jest płaszcz lipidowy w wyniku czego skóra traci więcej wilgoci. Cera sucha szybko się starzeje. Przedwczesne powstawanie zmarszczek potęguje w szczególności nadmierny kontakt ze słońcem, przebywania na mrozie, czy narażanie skóry na działanie wiatru. Wskutek działania czynników atmosferycznych uszkodzenia skóry mogą być nieodwracalne, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji w zależności od pory roku. Cerze suchej szkodzi również klimatyzacja, dlatego jeśli to możliwe należy jej unikać.