Choroba lokomocyjna

CHOROBA LOKOMOCYJNA (KINETOZA) pojawia się w czasie poruszania się różnymi środkami transportu, zazwyczaj autobusem i samochodem. Przeważnie cierpią na nią dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Niektórzy stopniowo z wiekiem uwalniają się od kinetozy, niektórzy jednak muszą się do niej przyzwyczaić i nauczyć się jej zapobiegać.

Nie jest typową chorobą, jest to odpowiedź organizmu na sprzeczne informacje płynące od różnych zmysłów, człowiek siedzi bez ruchu i jednocześnie się porusza. Błędnik znajdujący się w uchu przesyła informacje do układu nerwowego o ruchu i szybkości, podczas gdy zmysł jakim jest wzrok przekazuje informacje do układu nerwowego o pozostawaniu w miejscu. Sprzeczne informacje pochodzące z różnych zmysłów uruchamiają reakcje obronne organizmu. Nowy sposób poruszania się wcześniej nie doświadczany, także może wywołać kinetozę.

Chorobie sprzyja zła wentylacja samochodu, zapach spalin a także patrzenie na szybko przesuwające się obiekty. Typowymi objawami choroby lokomocyjnej są nudności, wymioty, obfite poty, zblednięcie, nadmierne wydzielanie śliny, ziewanie, niepokój, panika, ból i zawroty głowy. Dolegliwości pojawiają się zwykle przy gwałtownym hamowaniu, przyspieszaniu i kiwaniu pojazdu.

KILKA SPOSOBÓW NA UNIKNIĘCIE CHOROBY LOKOMOCYJNEJ:

  • podstawowym sposobem jest unikanie środków transportu które wywołują chorobę lokomocyjną, jazdę samochodem można zamienić na jazdę pociągiem,
  • należy siadać przodem do kierunku jazdy,
  • przed planowaną podróżą należy wypocząć,
  • jeżeli to możliwe należy przyjąć pozycję półleżącą,
  • unikać zatrzymania wzroku na ruchomych przedmiotach, najlepiej obserwować stabilny punkt w krajobrazie jakim jest horyzont,
  • unikać czytania podczas jazdy,
  • w autobusie wybierać miejsca znajdujące się jak najdalej od osi kół,
  • przed podróżą należy zjeść lekkie posiłki, nie pić napojów gazowanych,
  • należy wietrzyć pojazd, i robić przerwy na świeżym powietrzu,
  • w czasie podróży unikać alkoholu.

W aptekach można dostać różne leki, które łagodzą dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną. Preparaty hamują nadmierną aktywność układu autonomicznego, co blokuje wystąpienie nieprzyjemnych objawów choroby lokomocyjnej. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem, z uwagi na działania niepożądane, jakie mogą powodować. Niektórych leków nie można stosować u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących. W aptekach dostępne są środki pochodzenia roślinnego które zawierają w swoim składzie sproszkowane kłącze imbiru.