Choroba zwyrodnieniowa stawów

Okres jesienno-zimowy jest na pewno niekorzystną porą dla osób cierpiących na chorobę zwyrodnienia stawów. Zimno źle wpływa na wszystkie schorzenia reumatyczne, ponieważ wywołuje stany zapalne stawów. Przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów jest zmniejszenie jakości i ilości chrząstki stawowej, która amortyzuje ruchy stawów. W następnej kolejności uszkodzeniu ulegają także: torebka stawowa, ścięgna, mięśnie, kość pod chrząstką stawową i otaczające staw więzadła. Najczęstsze miejsca zaatakowane przez chorobę to kolana, palce rąk i stóp, kręgosłup i biodra. Oprócz zniekształcenia stawów efektem zachorowania jest także ból, zesztywnienie stawów i utrudnienia w ruchu. Choroba zwyrodnieniowa ma różne postacie: koksartroza (dotyczy zwyrodnienia stawów biodrowych i jest to bardzo poważna forma choroby, gdyż powoduje ostry ból w okolicy pachwiny, może promieniować także na kolana i znacznie ograniczyć ruchowo; niekiedy konieczne jest wstawienie sztucznej endoprotezy w miejsce zniszczonego stawu), gonartroza (zwyrodnienie stawów kolanowych, zwłaszcza u kobiet starszych i otyłych), zmiany w kręgosłupie (ból pojawia się w ruchu, zwyrodnienie ogranicza ruchomość pewnych odcinków kręgosłupa, może także powodować rwę kulszową i ramienną), zmiany w stawach rąk i palców.

 

Choroba zwyrodnieniowa stawów występuje dość często bo u około połowy osób po 40 roku życia i u ponad 80% ludzi po 55 roku życia. Na początku choroby występują objawy jedynie podczas ruchu, dopiero z czasem mogą się pojawiać także w stanie spoczynku. Obecnie nie ma trwałego sposobu na wyleczenie choroby, można jedynie łagodzić jej objawy farmakologicznie. Leki stsowane w zwyrodnieniu stawów to najczęściej Paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne, opioidy, siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny, leki stosowane zewnętrznie na okolice stawu, a także leki podawane do wnętrza stawu (glikokortykosteroidy i kwas hialuronowy). Inne sposoby postępowania w chorobie to prowadzenie zdrowego trybu życia:

 

  • uprawianie sportu
  • redukcja nadwagi
  • odpowiednia dieta
  • rehabilitacja
  • odciążenie stawu
  • przystosowanie otoczenia do swoich potrzeb
  • krioterapia
  • powierzchowne stosowanie ciepła.
W przypadku bardzo zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stosuje się leczenie chirurgiczne (jeśli choroba bardzo ogranicza aktywność życiową). W przypadku zwyrodnienia stawu biodra bądź kolana stosuje się najczęściej endoprotezę, która poprawia ruchomość stawu. Inny zabieg chirurgiczny to np. artrodeza (usztywnienie stawu eliminujące ból), a także różne zabiegi artroskopowe.

 
Źródło: Apteka internetowa