Co to jest przeziębienie?

ZŁE SAMOPOCZUCIE, KATAR, KASZEL, BÓL GARDŁA, GŁOWY, PODWYŻSZONA TEMPERATURA TO PODSTAWOWE OBJAWY PRZEZIĘBIENIA. ZAKAŻENIE GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWCYH CZYLI WIRUSOWE ZAPALENIE BŁONY ŚLUZOWEJ GARDŁA, NOSA I KRTANI WYWOŁYWANE JEST PRZEZ PONAD 200 RÓŻNYCH WIRUSÓW.

Jesień i zima to okres wzmożonych zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych. Przebywając w zamkniętych pomieszczeniach, w których często zapomina się o wietrzeniu dochodzi do szybkiego szerzenia się infekcji zwłaszcza w tym okresie. Dlaczego? Ponieważ wirusy przeziębienia przenoszone są drogą kropelkową a także przez kontakt brudnych rąk ze śluzówkami górnych dróg oddechowych. Wystarczy przebywanie w towarzystwie osoby chorej, uścisk jej dłoni. W przedszkolu, szkole kontakt między uczniami jest bardzo bliski, stąd choroby szerzące się drogą kropelkową mogą przenosić się szczególnie łatwo. Na rękach i twarzy wirusy mogą być aktywne przez kilka godzin, dlatego pamiętajmy o częstym myciu rąk i higienie osobistej.

 

Nasz organizm podczas zakażenia uruchamia mechanizmy obronne i są to właśnie odczuwalne przez nas objawy . Błona śluzowa górnych dróg oddechowych jest wyłożona śluzówką , kiedy zostaje zaatakowana przez wirusy dochodzi do reakcji obronnej w postaci obrzęku, nadmiernej produkcji śluzu z którym usuwane są wirusy. Kaszel, kichanie są mechanizmami obronnymi organizmu.

Przebieg choroby:

  • faza naczyniowa – trwa od 3 do 5 dni, wirusy wnikają do organizmu, który uruchamia mechanizmy obronne. Objawy: uczucie zatkania nosa, rozszerzenie naczyń i wyciek z nosa, gorączka, ból głowy,
  • faza komórkowa – zmiana charakteru kaszlu i wydzieliny z nosa, trudności w odksztuszaniu, ogólne osłabienie, niechęć, brak siły.
  • faza trzecia – to zakażenie bakteryjne, zmiana wydzieliny z nosa na zieloną o nieprzyjemnym zapachu a także gorączka. Konieczne jest podanie antybiotyku. Niewyleczenie choroby może skutkować zapaleniem ucha środkowego oraz zatok.