Grzybica paznokci

GRZYBICA PAZNOKCI – zakażenie płytek paznokciowych wywołane przez patogenne szczepy grzybów. Leki niezbyt dobrze przechodzą przez barierę płytki paznokciowej, stąd jest ciężka do wyleczenia. Choroba częściej występuje, gdy mamy do czynienia z uciskiem obuwia na płytkę paznokciową. Do zakażenia dochodzi tam, gdzie jest ciepło i wilgoć, które stanowią idealne środowisko dla namnażania się grzybów. Łatwo możemy się zarazić w tych miejscach gdzie chodzi się boso: wykładziny i wilgotne posadzki na pływalniach, w łaźniach miejskich, w przebieralniach, salach sportowych, kąpieliskach. Zmiany częściej dotyczą paznokci stóp niż rąk. Choroba paznokci może wywołać grzybicę stóp czy skóry gładkiej. Grzybica paznokci spotykana jest najczęściej wśród dorosłych. U osób starszych większość infekcji dotyczy paznokci stóp, zwłaszcza dużego palucha.

Objawy grzybicy paznokci pojawiają się zazwyczaj od strony wolnej płytki paznokcia lub też od bocznych wałów. Paznokieć zmienia swoją barwę na brunatną lub żółtą, staje się nierówny i kruchy, naskórek w okolicy zmienionego paznokcia nadmiernie rogowacieje. Zainfekowane paznokcie łamią się i rozdwajają, płytka ulega częściowemu wykruszeniu. Stopy brzydko pachną, bo pod paznokciami gromadzą się grzybicze złogi. Przebieg grzybicy paznokci jest przewlekły. Schorzenie może trwać latami i może się nawracać.

Ze względu na sposób infekcji grzyba oraz obraz kliniczny obecnie wyróżnia się cztery typy grzybicy paznokci. Mogą one współwystępować na różnych paznokciach u danego chorego lub współistnieć nawet w obrębie jednej płytki paznokciowej. Typy zakażenia grzybiczego płytek paznokciowych odnoszą się do infekcji dermatofitami, grzybami drożdżo – podobnymi i pleśniowymi.

Rodzaje grzybic paznokci:

  • dystalna grzybica podpaznokciowa,
  • boczna grzybica paznokcia,
  • bliższa grzybica podpłytkowa,
  • biała grzybica powierzchniowa

O rozpoznaniu grzybicy paznokci decyduje badanie mikrobiologiczne materiału pobranego ze zmienionej chorobowo płytki paznokciowej, dzięki którym można określić rodzaj bakterii jaką zostały zaatakowane paznokcie. Leczenie grzybicy powinien zlecić lekarz dermatolog.

Uzupełnieniem terapii lekami powinno być szlifowanie paznokcia co 2-4 tygodnie. Im więcej zagrzybionej płytki usuniemy, tym skuteczniejsze leczenie, bo leki (podawane zewnętrznie i wewnętrznie) łatwo wnikają w chore miejsca.

Zapobieganie to przede wszystkim przestrzeganie ogólnych zasad higieny, które polegają na dokładnym osuszaniu stóp po kąpieli, noszeniu przewiewnego obuwia, używaniu obuwia kąpielowego w razie korzystania z sauny, pływalni, publicznych pryszniców.