JĘCZMIEŃ

Jęczmień (hordeolum) jest guzkiem powstałym wskutek zapalenia gruczołu łojowego przyrzęskowego, wywołanego przez bakterie ropotwórcze, głównie gronkowce. Schorzenie to cechuje się obrzękiem, zaczerwienieniem, łzawieniem, swędzeniem i bolesnością najbliższej okolicy.

Jęczmień można podzielić na:

– jęczmień zewnętrzny (hordeolum externum) wywołany przez gronkowce

– jęczmień wewnętrzny (hordeolum internum) powodujący zapalenie gruczołów tarczkowych i wywołujący gradówkę. Różnica między gradówką a jęczmieniem polega na tym, że przy gradówce tworzy się guzek na powiece, który nie boli tak jak to jest w przypadku jęczmienia.

Przyczyny powstawania jęczmienia:

  • zakażenie gronkowcowe
  • wzrost ryzyka występuje u osób używających soczewek kontaktowych, cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry i trądzik różowaty

Leczenie polega na podawaniu kropli i maści z antybiotykami dostępne wyłącznie na receptę np. Neomycyna 0,5% maść oczna z neomycyną, Atecortin zawiesina do oczu – hydrocortyzon + oksytetracyklina + polimyksyna. Na ogół jęczmień pęka samoistnie. Można pomóc sobie również domowymi sposobami. Do najbardziej popularnego można zaliczyć pocieranie złotą obrączką brzegu powieki. Do innych sposobów można zaliczyć robienie naparów z rumianku, nagietka i świetlika i przykładanie w formie ciepłych kompresów.

Wskazówki dodatkowe:

  • wzmocnić swoją odporność
  • maść należy zakładać na noc (chyba, że lekarz zaleci częściej), ponieważ aplikowanie na dzień pogarsza ostrość wzroku
  • kompresy z rumianku mogą wywoływać alergie dlatego zaleca się zachować ostrożność
  • maści do oczu po otwarciu mają krótki okres przydatności, należy przeczytać ulotkę