Niedoczynność tarczycy

Objawy

Tarczyca reguluję przemianę materii, produkując i uwalniając do krwiobiegu hormon zwany tyroksyną. W przypadku niedoczynności tarczyca produkuje lub uwalnia zbyt mało tego hormonu, co powoduje zwolnienie przemiany materii i innych funkcji organizmu; spada poziom energii, następuje wzrost wagi. Objawami niedoczynności tarczycy są zaparcia, depresja, endemicznie również widoczne powiększenie gruczołu, sucha skóra, zmęczenie, zwiększona wrażliwość na zimno. Wykazano, że osoby cierpiące na tę przypadłość łatwiej zapadają na choroby serca i naczyń krwionośnych, ponieważ rośnie stężenie cholesterolu w ich krwi.

Naukowcy uważają, że na niedoczynność tarczycy w pewnym okresie życia – niezależnie od wieku – cierpi około 2 procent kobiet i 1 procent mężczyzn. Choroba ta występuje częściej u osób w podeszłym wieku i częściej u kobiet niż u mężczyzn.

 

 

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba o podłożu autoimmunologicznym zwana zapaleniem tarczycy Hashimoto, z charakterystycznymi naciekami tkanki gruczołu komórkami limfocytowymi. Osłabienie czynności tarczycy może być także wywołane leczeniem  farmakologicznym lub jodem radioaktywnym, operacją tego gruczołu, innymi zaburzeniami hormonalnymi albo czynnikami dziedzicznymi. Czasami przyczyną niedoczynności może być brak w organizmie jodu – podstawowego składnika tyroksyny. W krajach rozwiniętych ten ostatni przypadek jest dziś dosyć rzadki – jod dodawany jest do pokarmów, zwłaszcza do soli. Istnieją substancje, które zaburzają absorpcję jodu przez organizm – zwane są goitrogenami i prawdopodobnie mają wpływ na niedoczynność tarczycy.

Źródło: Apteka internetowa