Niestrawność

Niestrawność jest ogólnym pojęcie stosowanym do określenia kłopotów żołądkowych, które często są spowodowane trudną występująca w trakcie albo wkrótce po posiłku. Do najczęściej odczuwanych dolegliwości należą: ból żołądka, uczucie pełności lub wzdęcia, nadmierne oddawanie gazów i niekiedy czkawka. Niektóre osoby cierpią również z powodu łagodnych mdłości, uczucia palenia w okolicy serca oraz pieczenia, z towarzyszącym kwaśnym posmakiem w jamie ustnej.

Zazwyczaj niestrawność nie stanowi powodu do niepokoju, ponieważ mogą ją złagodzić bardzo proste środki. Jeżeli jednak trwa ona tydzień albo dwa, przy tym pojawiają się wymioty, niewyjaśnione zmniejszenie masy ciała, utrata łaknienia, gorączka, wymioty z krwią, ciężka biegunka lub czarne smoliste stolce, należy poradzić się lekarza, gdyż wszystkie te objawy wskazują na poważną chorobę przewodu pokarmowego.

Jeśli przyczyną niestrawności nie jest inna choroba podstawowa, leczenie jest zwykle zbyteczne. W ciężkich przypadkach można podać lek o działaniu rozkurczowym lub uspokajającym.

Źródło: Apteka internetowa