Reakcje alergiczne na farby do włosów

PRZY STOSOWANIU TRWAŁYCH BARWNIKÓW INSTNIEJE ZAWSZE NIEBEZPIECZEŃSTWO POJAWIENIA SIĘ REAKCJI ALERGICZNEJ. OGÓLNIE, WIĘKSZOŚĆ LUDZI NIE MA ALERGII NA BARWNIKI, ALE ZDARZAJĄ SIĘ WYJĄTKI.

Należy rozróżnić między “alergią” a “podrażnieniem” gdy barwnik nakładany jest na włosy. Wielu klientów, którym stale nakładałam barwnik na włosy, mówiło “Chyba mam alergię na to, bo czuję pieczenie i swędzenie na głowie”.  Jest duże prawdopodobieństwo, że u wszystkich z nas, podczas kontaktu skóry z trwałym barwnikiem pojawi się uczucie dyskomfortu. Ogólnie, takie poczucie dyskomfortu będzie większe przy stosowaniu silniejszego utleniacza.

Należy pamiętać, że większość farb zawiera również powodujący podrażnienia amoniak, zatem gdy połączymy go z utleniaczem skutki mogą być nieprzyjemne. Zauważam, że osoby, które odczuwają dyskomfort w kontakcie z barwnikiem ogólnie mają wrażliwą skórę. Z mojego doświadczenia wynika, że podrażnienie przy nakładaniu zwykle może zacząć się w różny sposób: od subtelnego odczucia mrowienia po zdecydowane pieczenie; jednak po kilku minutach zwykle to mija. Jeśli farba do włosów faktycznie powoduje cierpienie, należy usunąć ją po 15 minutach (lub szybciej) przy pomocy chłodnej wody. Spłukiwanie przez 10 minut i nałożenie  aloesu również złagodzi uczucie pieczenia. W takiej sytuacji twoja skóra jest zdecydowanie za bardzo wrażliwa, aby tolerować trwały barwnik na głowie. W przyszłości stosuj produkty nie zawierające amoniaku lub inne metody nakładania, takie jak folie i czepki, które uniemożliwią kontakt chemikaliów ze skórą. Chociaż powyżej podane przykłady opisują reakcje  wrażliwej skóry nie należy takich sygnałów mylić z alergią.

 

Reakcje alergiczne na farbę są znacznie ostrzejsze niż umiarkowane podrażnienie skóry, a symptomy zwykle pojawiają się do 48 godzin po nałożeniu. Jeśli ktoś ma reakcję alergiczną na farbę, jest to spowodowane wysoką nietolerancją na aktywne chemikalia zastosowane w pigmentach produktów koloryzujących. Chemikalia, które są najczęściej odpowiedzialne za reakcję alergiczną znane są jako  “pół-barwniki”, fenylenodiaminy albo lub Pd.  Typowe reakcje alergiczne powodują, że twarz puchnie, czasem bardzo mocno, pojawiają się trudności z otwarciem oczu, a w niektórych wypadkach (bardzo rzadkich) również wargi i gardło zaczynają puchnąć i zwężać się. Istnieją też bardziej umiarkowane reakcje, takie jak: nieprzyjemna wysypka na skórze głowy albo obrzęki i poważne podrażnienia, które prowadzą do wysięków skórnych. Czasem pojawia się też ból głowy.

Jeśli pojawiają się symptomy reakcji alergicznej na trwały barwnik, natychmiast potrzebna jest opieka lekarska.
Często konieczne jest podanie antyhistaminy albo nawet steroidów i adrenaliny, aby zmniejszyć dolegliwości. Jak widać, prawdziwa reakcja alergiczna to jest całkiem inna  historia, niż zwyczajne podrażnienie farbą.  Zwykle można spodziewać się pewnej negatywnej reakcji skórnej  (jednak bardzo łagodnej) , natomiast poważne podrażnienie i przede wszystkim uczulenie są zdecydowanie nieprawidłowe i stanowią chyba jeden z najbardziej niebezpiecznych skutków ubocznych stosowania trwałych farb do włosów.

Przed nałożeniem jakiejkolwiek farby należy koniecznie przeprowadzić test alergiczny, ponieważ reakcja alergiczna może pojawić się nawet jeśli wcześniej przez wiele lat farbowaliśmy włosy beż żadnych problemów. Test alergiczny przeprowadza się szybko i prosto. Małą ilość (wielkości ziarenka groszku) farby i substancji aktywującej należy zmieszać i nałożyć na skórę za uchem lub w zgięciu łokcia, używając watki. Należy pamiętać, aby natychmiast zamknąć buteleczki po odlaniu próbnych miarek. Test powinien trwać 48 godzin, początkowo często odczuwamy mrowienie lub delikatne podrażnienie farbą i skóra może się delikatnie zaczerwienić. Jednak reakcje te powinny zniknąć najpóźniej po 60 minutach. Jeśli po nałożeniu próbka powoduje mocne pieczenie, swędzenie oraz/lub zaognienie, należy natychmiast opłukać  skórę chłodną wodą. Ponadto, jeśli po kilku godzinach skóra wciąż reaguje i występują plamy, oznacza to, że wystąpiła reakcja. Może się zdarzyć, że początkowo nie stwierdzimy żadnej reakcji na farbę, i dopiero 12 godzin po nałożeniu nagle pojawią się zaognienia i opuchlizna. W takim przypadku jest duże prawdopodobieństwo uczulenia na farbę i nie należy nakładać produktu na głowę.

NOWOŚCIĄ NA POLSKIM RYNKU JEST NATURALNA ZIOŁOWA FARBA BEZ AMONIAKU HERBATINT

herbatintcolorHerbatint™ – naturalna trwała  ziołowa farba do włosów

Herbatint– opracowano z zastosowaniem minimalnej ilości składników chemicznych ,co- dzięki harmonijnemu połączeniu z wyciągami roślinnymi i ziołowymi- umożliwiło uzyskanie unikalnego składu farby, która nie tylko łagodnie  i trwale barwi Twoje włosy, ale również chroni je i pielęgnuje.

Bez amoniaku
Specjalnie opracowany na bazie wyciągów ziołowych i białek, HERBATINT™ wykorzystuje rozmaryn, chinowiec oraz łupinę orzecha włoskiego, aby łagodnie uwalniać barwnik. Daje naturalny, intensywny efekt na Twoich włosach.

Brak szkodliwego wpływu
Dzięki unikalnemu składowi, HERBATINT™ trwale barwi włosy nie niszcząc ich. Daje w efekcie naturalny, subtelny kolor, który za każdym razem wygląda wspaniale oraz powoduje, że Ty czujesz się  świetnie.

Naturalny blask i połysk
HERBATINT™ ma właściwości wzmacniające zdrowy i świetlisty połysk Twoich włosów, nie wytwarza nadmiernie jednolitego koloru, często kojarzonego z chemicznymi kolorantami.

HERBATINT® FARBA PIELĘGNUJĄCA TWOJE WŁOSY zawiera także wyciągi z ziół:

ALOE VERA
Szczególnie bogata w enzymy, polisacharydy, witaminy A – C – E oraz sole mineralne. W trakcie nakładania działa kojąco na skórę głowy. Wzmacnia i chroni włosy. Poprawia kondycję włosów i  przyczynia się do dłuższego utrzymywania koloru.

LIMNANTHES ALBA (MEADOWFOAM)
Bogaty w witaminy E i F olejek z nasion kwiatów Meadowfoam. Zapewnia lepsze krycie i wpływa na długotrwałość koloru.

HAMAMELIS VIRGINIANA-Oczar wirgiński
Pielęgnuje skórę głowy, bogaty we flawonoidy oraz olejki eteryczne.

BETULA ALBA-Biała brzoza
Tonik do włosów i środek re-mineralizujący.

ECHINACEA ANGUSTIFOLIA-Jeżówka wąskolistna
Naturalny środek antyseptyczny i nawilżający.

KUP W SKLEPIE ON-LINE