Rodzaje saun

SAUNA jest pomieszczeniem w którym panuje wysoka temperatura oraz wysoka lub niska wilgotność powietrza, to wszystko zależy od rodzaju sauny. Sauna została wynaleziona prawdopodobnie w Finlandii, niektóre źródła podają że w Szwecji. Początkowo pełniła rolę schronienia przed zimnem. Pomieszczenia w których przebywano ogrzewane były kamieniami, które polewano wodą. Z czasem odkryto drogocenne właściwości sauny i w ten sposób stała się nieodłącznym elementem fińskiego stylu życia. Statystyki mówią że na każdych 3 Finów przypada jedna sauna. Można spotkać je wszędzie: na basenach, w hotelach, campingach, ośrodkach sportowych, a nawet w prywatnych domach. W sklepach z warzywami powszechnie dostępne są witki brzozowe służące do oklepywania podczas parowej kąpieli.

Wynalazek ten znany jest teraz na całym świecie. Jego powszechne uznanie wynika z pozytywnego wpływu na nasz organizm, który wynika z połączenia procesów przegrzania ciała poprzez oddziaływanie suchego i gorącego powietrza z okresową dużą wilgotnością oraz procesu ochładzania ciała. Sauna przetrwała w pierwotnej formie, ale z biegiem lat rozwinęły się różne jej odmiany. Zanim skorzystamy z sauny warto zapoznać się z jej właściwościami. Sauna relaksuje, dostarcza błogiego spokoju oraz przeciwdziała starzeniu się organizmu.

Wyróżniamy kilka rodzajów saun, w ich klasyfikacji bierze się pod uwagę wilgotność powietrza, temperaturę oraz przeznaczenie.

 

Rodzaje sauny:

  • Sauna sucha (tzw. sauna fińska lub szwedzka) to niewielkie pomieszczenie ze schodkowo umieszczonymi ławkami drewnianymi. Piec znajdujący się w środku pomieszczenia posiada kamienie, które można polewać wodą podnosząc tym samym temperaturę oraz zwiększając wilgotność.W takiej saunie panuje względnie niska wilgotność powietrza od 5-20%. Generalnie kąpiel odbywa się w suchym powietrzu. Temperatura dochodzi w niej od 60 do 120°C. Plusem jest to, że przy wyższej wilgotności i niższej temperaturze z takiej sauny mogą korzystać nawet osoby z problemami sercowymi. Wpływa szczególnie dobrze na skórę. Czas spędzony w takiej saunie możemy sobie umilić polewając kamienie olejkami aromaterapeutycznymi lub przygotowanymi mieszankami ziołowymi, które wpływają korzystnie na organizm oraz skórę.

  • Sauna parowa (tzw. łaźnia parowa, rzymska) to sauna o wilgotności dochodzącej do 100% lecz niższej temperaturze: 40-50 °C. Technologia budowy takiej sauny jest zdecydowanie inna od tradycyjnej sauny fińskiej. Ściany w kabinach pokryte są płytkami ceramicznymi lub kamiennych. Tego rodzaju sauna dobrze oczyszcza skórę, zmniejsza bóle reumatyczne oraz dolegliwości dróg oddechowych.

  • Sauna mokra – różni się od wyżej wymienionych saun temperaturą powietrza – od 70°C do 90°C oraz wilgotnością utrzymującą się na poziome 25 – 40% z możliwością dochodzenia nawet do 100%. Przeznaczona jest dla osób, które nie mogą przebywać w wysokich temperaturach. Z sauny mokrej można korzystać nawet codziennie.

  • Sauna na podczerwień (tzw. infrared). Jako źródło ciepła wykorzystuje się ceramiczne promienniki podczerwieni. Emitowane przez nie ciepło wnika bezpośrednio w głąb ciała (do 4 cm). Taki głęboki „masaż termiczny” skóry i mięśni korzystnie wpływa na walkę z cellulitem.