Różyczka – niezbyt różowy okres w dzieciństwie

Wielu dorosłych zapytanych o przebyte choroby w dzieciństwie wymienia na pierwszym miejscu różyczkę. Nic dziwnego jest to jedna z najczęstszych chorób wieku dziecięcego.

Przenosi się drogą kropelkową, rozprzestrzenia się natomiast nie tylko w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, ale i poprzez kontakt z zakażonymi przez nosiciela przedmiotami. Dlatego najczęściej chorują na różyczkę dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Najczęściej do zarażenia dochodzi w okresie wylęgu, czyli na tydzień przed pojawieniem się krostek.

 

Jakie są objawy różyczki u dzieci? Rozwój choroby objawia się od 1-2 dni łagodnej gorączki (37,2-37,8°C) oraz obrzęków i tkliwości węzłów chłonnych, zwykle w tylnej części szyi lub za uszami. Na twarzy, w pierwszej kolejności za uszami, na czole, pojawia się wysypka, która rozprzestrzenia się do dołu. Może mieć postać różowych lub jasnoczerwonych krostek. Wysypka najczęściej swędzi i utrzymuje się do trzech dni.

Jak leczyć różyczkę? Przebieg najczęściej jest lekki i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Dla pewności nie stawiaj sama diagnozy, upewnij się czy masz rację w gabinecie pediatry. Wysypki nie trzeba niczym smarować, należy jedynie zadbać o stosowanie w pielęgnacji skóry łagodnych środków myjących. Dzieci z reguły łagodnie przechodzą różyczkę. Nie należy podawać antybiotyków, ponieważ nie działają na choroby pochodzenia wirusowego. Rodzice powinni systematycznie mierzyć temperaturę dziecka i w razie jej znacznego wzrostu kontaktować się z lekarzem. W żadnym wypadku nie należy podawać dziecku kwasu acetylosalicylowego, który może wywołać zespół Reye’ a, prowadzący niekiedy do niewydolności wątroby, a nawet śmierci, umiera na nią około 50% chorych. W celu złagodzenia dyskomfortu chorego dziecka podajemy mu lek o działaniu przeciwzapalnym. Maluch oczywiście na czas choroby musi pozostać w domu.

Profilaktyka jako skuteczne przeciwdziałanie chorobie. Niemal stuprocentową ochronę dają jedynie szczepienia profilaktyczne. Przeciwko różyczce szczepi się dzieci w wieku od 13 do 15 miesiąca życia, a następnie ponawia się ten zabieg w wieku 7 lat. W związku z tym, że różyczką zagrożone są szczególnie kobiety, profilaktycznie szczepi się dziewczęta w wieku 13 lat, by w przyszłości, zwłaszcza w okresie ciąży uniknęły zarażenia się wirusem.

Źródło: Apteka internetowa