Samokontrola piersi

Samokontrola piersi.

Kilka słów o statystyce:

Rak sutka inaczej rak piersi jest najczęściej spotykanym nowotworem złośliwym u kobiet. Szacuje się, że rak piersi stanowi aż 20 % wszystkich nowotworów występujących u kobiet. Jest to najczęściej występujący kobiecy nowotwór.

– rocznie w Polsce na raka piersi zapada ok. 11 tys. kobiet

– umiera ok. 4 tys. Polek

– występowaniu  tej choroby sprzyjają: nadwaga, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej

– rak piersi jest chorobą uleczalną pod warunkiem, że zostanie wcześnie rozpoznany i zoperowany

– mammografia pomaga uratować 20-30% pacjentek z rakiem piersi

– w roku 2004 na tą chorobę zmarło na świecie ponad pół miliona kobiet

Jak badać piersi:

Piersi należy badać raz w miesiącu,  po każdej menstruacji.

  • Należy stanąć przed lustrem i unieść ręce wysoko do góry. Sprawdzić, czy obie piersi są równe i symetryczne oraz czy skóra nie ma przebarwień i  czy się nie marszczy. To samo należy zrobić z rękoma opartymi na biodrach. Następnie należy obejrzeć brodawki sutkowe i zwrócić uwagę na wszelkie zmiany wielkości, kształtu, barwy, a także na ewentualną obecność wydzieliny.
  • Lewą  rękę połóż z tyłu głowy, a prawą rękę na prawej piersi, lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi z góry na dół i z powrotem Następnie trzema środkowymi palcami wykonuj koliste ruchy dookoła sutka (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) . To samo należy zrobić z prawą piersią. Należy również naciskać palcami na dołki pachowe. Tymi sposobami sprawdzasz czy nie czuć stwardnień lub guzków.
  • Każda kobieta raz w roku powinna zgłosić się do lekarza na kontrolne badanie piersi, niezależnie, czy uważa, że ma do tego powód, czy nie. Po 40 roku życia badanie mammograficzne piersi należy wykonywać co 2-3 lata.

Źródło: Apteka internetowa