Shiatsu jako środek leczniczy

Zabieg manualny Shiatsu to technika zwalczająca skutecznie rozmaite pospolite dolegliwości. Shiatsu wyodzi sie z medycyny Wschodu. Wyraz ten dosłownie oznacza „uciskanie palcem”, chociaż korzysta się także z innych części ręki i ciała. W Japonii tradycyjnie uprawia się Shiatsu jako prosty sposób  podtrzymywania zdrowia, łagodzenia bólu i zapobiegania chorobie. Podstawą postępowania jest zrozumienie, że ciało działa jako całość zespolona przez energię życiową, czyli ki, która przepływa kanałami, liniami południkowymi, tworzącymi sieć w całym ustroju, głównie w powierzchowynych warstwach skóry. Złe samopoczucie, stres, ból i choroba są spowodowane zastojem energii ki i zablokowaniem linii południkowych. Powoduje to, że do narządów wewnętrzynych dochodzi za dużo lub za mało energii. Uciskanie punktów tsubos na liniach południkowych pobudza energię ki i przywraca równowagę. Wpływa to na ciało fizyczne, pomaga złagodzić ból, stłumić przyczyny i objawy choroby. Shiatsu nie powinno sprawiać przykrości. Chociaż niektóre punkty tsubos i linie południkowe bywają wrażliwe, mozna wywierać ucisk delikatnie i powoli, tak że nie powoduje to bólu. Shiatsu jest formą komunikowania się, a jego skuteczność zależy od otwartości wobec partnera i gotowości do przyjęcia tego, co przekazuje.

 

Podstawowe techniki Shiatsu – podstawą większości technik stosowanych w Shiatsu są uciskanie i rozciąganie. Zostaną tu przdstawione trzy metody stosowane powszechnie. Rozluźnia się barki i rozstawia nogi, aby uzyskać stabilność. Wykorzystuje się ciężar ciała w sposób kontrolowany, ale z pewnym rozluźnieniem, starając się, by ruchy wychodziły z osrodka hara. Uciska się w okresie wydechu zarówno osoby masującej, jak i masowanej. Obydwie dłonie muszą przylegać do ciała osoby masowanej. Jeżeli jedna z nich nie pracuje, druga tzw. ręka matka spoczywa na ciele.

1. Shiatsu, technika „paszczy smoka”: obie ręce rozwarte tak, aby napięta była część , mająca kontakt z ciałem masowanego – są na jednej z kończyn chorego. Wywiera się ucisk napiętą częścią ręki, mając ramiona wyprostowane, a palce i barki rozluźnione. Technikę tę można zastosować w odniesieniu do karku.

2. Shiatsu, uciskanie dłonią i kłębami ręki: kładzie się dłonie na ciele pacjenta i uciska jak w punkcie 1. Należy opierać się całymi rękami w celu zwiększenia naciksu. Aby uzyskać dokładniejsze umiejscowienie nacisku trzeba zogniskować siłę ciężaru ciała na kłębach ręki, natomiast pozostałe części ręki dotykaja pacjenta lekko.

3. Shiatsu, uciskanie kciukiem: opuszki kciuków kładzie się na ciele pacjenta. Pozostałe palce są rozpostarte i dotykają lekko, aby masujący pozostał w stanie równowagi, a pacjent uspokojony. Powoli opiera się na kciukach ciało tak, aby pprzeniosła się na nie siła jego ciężaru. Ramiona musza być wyprostowane, ale nie sztywne. Naciska się stopniowo, trzyma, potem zwalnia.