Sposoby na zapalenie pęcherza

Sprawcą tej infekcji jest najczęściej bakteria Escherichia coli, która w wyniku niedostatecznej higieny dostaje się do pęcherza. Oprócz tego chorobę wywołują także drobnoustroje takie jak chlamydie. Infekcja powoduje zapalenie śluzówki co z kolei jest efektem przykrych dolegliwości. Dolegliwości te to: ból i pieczenie podczas oddawania moczu, ból w okolicach podbrzusza, złe samopoczucie, a czasem nawet gorączka. Najczęściej problem dotyczy kobiet, ponieważ anatomicznie bardziej są narażone na zaatakowanie pęcherza drobnoustrojami chorobotwórczymi. Zazwyczaj na pojawienie się objawów choroby reagujemy niezwłoczną wizytą u lekarza. Są jednak sposoby na to aby uporczywe dolegliwości ustąpiły po paru dniach i bez konieczności zażywania antybiotyków.

 

  • Przede wszystkim dbamy o dobre rozgrzanie. Wiadome jest, że najrozsądniej jest zapobiegać chorobie i nie dopuszczać do wyziębienia i zainfekowania organizmu, ale gdy już to nastąpi musimy zadbać o ciepły ubiór i rozgrzewanie przede wszystkim pleców i dolnej części brzucha (można w tym celu użyć termoforów, a ulgę napewno przyniesie także ciepły koc).
  • Wypijanie dużej ilości płynów zapobiegnie rozprzestrzenianiu się infekcji. Najlepszym rozwiązaniem jest picie wody przegotowanej (mineralna może obciążać pęcherz minerałami). Jeszcze lepiej jeśli do wody dodamy sok z cytryny bądź innych cytrusów. Witamina C korzystnie zadziała na osłabiony organizm. Po za tym świetnym sposobem przy zapaleniu pęcherza jest zakwaszenie moczu – drobnoustroje chorobotwórcze nie lubią kwaśnego środowiska.
  • Ciepła kąpiel w naparze z ziół zrelaksuje, zadziała przeciwzapalnie i rozkurczowo. Dobrze się sprawdzą takie zioła jak: nawłoć, krwawnik, kwiat rumianku, liście szałwii.
  • Także picie ziół złagodzi uciążliwe objawy. Ziołowe herbatki często działają moczopędnie co pozwoli oczyścić pęcherz z bakterii i drobnoustrojów. W każdej aptece znajdziemy gotowe mieszanki ziół, ale pomogą tez napewno: skrzyp, pokrzywa, nawłoć, bratek, mniszek, brzoza i pokrzywa.
  • Przy zapaleniu pęcherza nie można zapomnieć o żurawinie. Ułatwia wypłukiwanie bakteri z cewki moczowej i pęcherza, ponadto zakwasza mocz. Oprócz soków i konfitur warto się wspomóc preparatami z żurawiny, które są dostępne bez recepty.
Zapalenie pęcherza często męczy nawrotami, ale sprawdzone sposoby pomogą uporać się z bolesnymi objawami. Powinniśmy jednak unikać ponownych zachorowań i stosować się do profilaktycznych zaleceń: nie dopuszczać do wyziębienia organizmu zwłaszcza w okolicach nerek i pęcherza, unikać wysokosłodzonych napojów i odpowiednio nawadniać organizm.

 

Źródło: Apteka internetowa