Udar – jak nie przeoczyć groźnych objawów

U osób młodych i aktywnych łatwo je zauważyć. Nieco trudniej w przypadku ludzi starszych, ale i to jest możliwe. Ważne, by wychwycić je w porę i działać szybko.

Mimo,że udar mózgu traktowany jest zazwyczaj jako zdarzenie nagłe, to jednak nie pojawia się on bez sygnałów ostrzegawczych. Zazwyczaj poprzedzony jest charakterystycznymi objawami, które na pierwszy rzut oka mogą w cale nie wydawać się nam groźne. Przez lekarzy określane są one jako przejściowe niedokrwienie mózgu. Łatwo je zbagatelizować, szczególnie jeśli po kilku minutach niedyspozycji wszystko stopniowo wraca do normy. Objawy udaru mózgu możemy rozpoznać zarówno u siebie jak i u innej osoby. Każda z tych sytuacji będzie wymagała innego zachowania. W każdej trzeba działać zdecydowania.

Niepokojące sygnały

Jak rozpoznać objawy charakterystyczne dla zbliżającego się udaru:

  • Nagłe osłabienie mięśni odczuwalne tylko po jednej stronie ciała, np. jako
    bezwład ręki. Masz nagle problem z podniesieniem drobnego przedmiotu –
    kubka z herbatą czy talerzyka. Po tej stronie działa czujesz też
    mrowienie, drętwienie.
  • Zaburzenia wzroku. Coś dziwnego zaczyna się dziać z twoim wzrokiem – obraz zlewa się, zamazuje lub rozdwaja.
  • Zawroty Głowy. Pojawiają się nagle, często towarzyszą im nudności, a czasem bardzo silny, rozsadzający ból głowy.

Nie czekaj, aż te objawy miną. Wezwij karetkę, połóż się, czekaj na pomoc, nie wykonując gwałtownych ruchów.

Pomocny test FAST

Jeżeli podejrzewasz u kogoś udar, w postawieniu wstępnej diagnozy pomoże ci opracowany przez lekarzy test FAST (potwierdza się w 80 procentach przypadków). Możesz go przeprowadzić samodzielnie. Nazwa pochodzi z języka angielskiego, od słów face (twarz), arm (ręce), speach (mowa) i time (czas).

  • F(twarz) – gdy wyraz twarzy chorego wydaje ci się nienaturalny, poproś
    go, aby się uśmiechnął. Jeśli podczas uśmiechu kącik jego ust z jednej
    strony opada, możesz podejrzewać udar/
  • A (ręce) – poproś chorego o zamknięcie oczu i podniesienie rąk. Gdy masz do czynienia z udarem, jedna będzie opadać.
  • S(mowa) – poproś o wypowiedzenie jednego zdania, np. „Moją ulubioną porą
    roku jest wiosna”. Jeśli chory nie potrafi wymówić słów wyraźnie, może
    to być sygnał udaru.
  • T (czas) – zawiadom jak najszybciej pogotowie, liczy się każda minuta.

Uwaga! Warto wiedzieć, że chorzy z udarem pozostają zazwyczaj cały czas przytomni nawet jeśli kontakt z nimi bywa utrudniony.

Zanim nadejdzie pomoc

Gdy objawy wskazują na udar konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Trzeba zanotować godzinę wystąpienia objawów i jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia. Najlepiej by pacjent trafił do szpitala z oddziałem neurologicznym, ponieważ im szybciej zostaną wykonane badania, takie jak tomografia, tym mniejsze będą bezpośrednie konsekwencje udaru.

  • Zachowaj spokój zanim przybędzie pomoc medyczna.
  • Zapewnij choremu właściwą opiekę, rozmawiaj z nim aby uspokoić emocje.
  • Chroń ją przed upadkiem.
  • W żadnym wypadku nie podawaj nic do picia, gdyż występuje duże prawdopodobieństwo zaksztuszenia się.
  • Jeśli natomiast chory przestanie oddychać lub ustanie akcja serca, nie czekaj na karetkę, ale udziel mu pierwszej pomocy.

Gdy objawy ustąpią

Bywa, że bełkotliwa mowa, nawet niedowład ręki trwają tylko kilka minut i mijają. Są to tzw. Przemijające ataki niedokrwienne mózgu. To poważne ostrzeżenie! Trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby uchronić się przed kolejnym udarem. Statystyki pokazują, że w ciągu roku ponad 10% osób ma powtórny udar.Lekarz przeprowadzi szczegółowe badania, aby zaleźć przyczynę udaru.

Mogą to być:

  • Migotanie przedsionków

W trakcie migotania, w przedsionkach mogą powstawać skrzepy krwi, które są źródłem zatorów w mózgu, czyli udarów. Skrzepy mogą też powstawać w przypadku nadkrzepliwości krwi.Lekarz zastosuje leki poprawiające wydolność serca i regulujące jego rytm oraz preparaty przeciwzakrzepowe.

  • Nadciśnienie.

Nieleczone osłabia naczynia krwionośne, co prowadzi do choroby wieńcowej, zawału serca i udaru. Prawidłowe ciśnienie tętnicze to 120/90 mm Hg. Jeśli jest wyższe nić 140/90 mm Hg, konieczne jest leczenie farmakologiczne, zamiana diety i większa aktywność fizyczna.

  • Wysoki cholesterol.Odkładające się w naczyniach krwionośnych blaszki miażdżycowe sprawiają, że zmniejsza się ich światło i mniej krwi dociera do narządów. Także do mózgu i serca. Gdy jedno z naczyń zaczopuje się oderwaną blaszką, dochodzi do zawału lub udaru.

Poziom cholesterolu powinien być niższy niż 195 mg/dl. Jeśli norma jest przekroczona lekarz zaleci dietę i leki.

 

 

 

 

 

 

Źródło: Apteka internetowa