Układ płciowy męski

Męski układ płciowy.

Narządy płciowe męskie służą do wytwarzania plemników, które są głównym składnikiem nasienia, i do wprowadzania ich do pochwy.

Budowa narządów płciowych męskich.

Dzielą się na narządy płciowe męskie wewnętrzne i zewnętrzne. Do narządów płciowych wewnętrznych należą: jądra, najądrza, nasieniowody, pęcherzyki nasienne, gruczoł krokowy, gruczoły opuszkowo-cewkowe. Do zewnętrznych narządów płciowych zalicza się prącie i mosznę.

 

  • JĄDRA narząd parzysty, wytwarzający plemniki i produkujący męskie hormony płciowe m.in. testosteron. Są położone w worku skórzanym zwanym moszną. Mają kształt owalny. Dł. jądra wynosi ok. 5 cm, śr. 2,5 cm, masa około 12 g. Jądra są oddzielone od siebie przegrodą moszny.
  • NAJĄDRZA są parzystymi narządami o podłużnym kształcie, rozszerzonymi w swej górnej części, przylegające od tyłu i góry do jąder. Zbudowane są z kanalików, które mają za zadanie odprowadzenie plemników z jądra i ich magazynowanie. Słabo kwaśny odczyn środowiska w najądrzach powoduje dojrzewanie plemników i zmniejsza ich ruchliwość.
  • NASIENIOWODY parzyste przewody dl. około 40-50 cm wyprowadzające plemniki z gruczołów męskich jąder, wychodzą z najądrzy i uchodzą do części sterczowej cewki moczowej jako przewód wytryskowy, po uprzednim zespoleniu się z przewodem wydalającym pęcherzyka nasiennego.
  • PĘCHERZYKI NASIENNE parzyste narządy, kształtu gruszkowatego, dł. 4-5 cm, śr. ok. 2 cm, pojemności od 5 do 10 cm3. Położone są w okolicy dna pęcherza moczowego; wydzielają ok. 70% objętości ejakulatu. Wydzielina jest płynna zawiera głównie fruktozę, kwas cytrynowy i enzymy. Pojawia się w okresie dojrzałości płciowej. Substancje zawarte w ejakulacie mają ważne znaczenie w utrzymaniu ruchliwości i żywotności plemników.
  • GRUCZOŁ KROKOWY popularnie zwany prostatą. Nieparzysty narząd kształtu kasztana, śr. około 3,5 cm, masie 10-20 g. Położony jest poniżej pęcherza moczowego. Przez jego miąższ przebiega część sterczowa cewki moczowej (dlatego gdy dochodzi do jego przerostu, na skutek mechanicznego ucisku cewki moczowej pojawiają się problemy z oddawaniem moczu). Wydzielina prostaty to mętna, biaława ciecz o zasadowym odczynie i charakterystycznym zapachu.
  • GRUCZOŁY OPUSZKOWO – CEWKOWE parzyste narządy wielkości ziarna grochu. Znajduje się poniżej prostaty, jego przewód wyprowadzający uchodzi do części gąbczastej cewki moczowej. Odpowiadają za wydzielanie przezroczystej wydzieliny z cewki moczowej tzw. preejakulatu.
  • MOSZNA worek skórzany, w którym znajdują się jądra. Znajduje się pomiędzy prąciem i odbytem. Temperatura w mosznie jest 2-3 °C niższa niż w jamie brzusznej, co ma duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu spermiogenezy. Moszna jest podzielona przegrodą moszny na część lewą i prawą. Lewe jądro leży nieco niżej ze względu na lepszy rozwój splotów żylnych.
  • PRĄCIE, penis jest narządem kopulacyjnym i narządem do wydalania moczu. Jest ostatnim odcinkiem cewki moczowej, której ujście znajduje się na szczycie żołędzi prącia. Jest zbudowane z dwóch ciał jamistych prącia oraz ciała gąbczastego. Na żołędzi skóra tworzy fałd zwany napletkiem, przytrzymujący od strony ciała gąbczastego wędzidełko napletka. Prącie charakteryzuje się zdolnością do erekcji.

Źródło: Apteka internetowa