ŁUSZCZYCA PAZNOKCI (psoriasis unguium) towarzyszy najczęściej łuszczycy skóry. Nie odkryto jeszcze do końca wszystkich mechanizmów rządzących łuszczycą. Wiadomo jednak że nie są za nią odpowiedzialne: wirusy, bakterie, grzyby czy inne czynniki zakaźne. Łuszczycą nie można się zarazić przez bliski kontakt z osobą chorą. Należy do chorób autoimmunologicznych (układ odpornościowy organizmu niszczy własne komórki i tkanki). Naukowcy nie odkryli jeszcze dlaczego tak się dzieje, ale istnieje pewna predyspozycja genetyczna więc łuszczycę można odziedziczyć.
Częściej występuje na palcach dłoni niż stóp. Paznokcie mogą być jedynym miejscem zajętym przez łuszczycę, mogą być również jedną z wielu zmian łuszczycowych na ciele. Osoby z łuszczycą uogólnioną mają większe predyspozycje do rozwinięcia się zmian na paznokciach. Zmiany łuszczycowe paznokci mogą wpływać wybitnie niekorzystnie na jakość życia. Łuszczyca polega na zaburzeniu w procesie keratynizacji (rogowacenia) powodują przyspieszony wzrost komórek, co wpływa na zmianę wyglądu paznokci. Przebieg choroby jest przewlekły z tendencją do samoistnego ustępowania objawów.
Objawy łuszczycy paznokci:
- płytka ulega pogrubieniu, paznokieć przypomina naparstek (objaw naparstka),
- zmiany w obrębie płytki przypominają krople oleju i przybierają postać punkcików lub plamek,
- brunatnożółte przebarwienia paznokci,
- poprzeczne lub podłużne bruzdy na płytce paznokciowej,
- paznokcie matowe i pogrubiałe, kruche, łamliwe często ulegają zniekształceniom i rozwarstwieniu płytki,
- nasilone zmiany mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia i odpadnięcia paznokcia,
- podpaznokciowe rogowacenie,
- zdarza się że paznokieć można łatwo unieść do góry i oddzielić go od łożyska (onycholiza).
Łuszczyca jest chorobą, którą można tylko podleczyć, nie ma skutecznej metody leczenia. Paznokieć odrasta przez około 2 miesiące, zagłębień i bruzd widocznych na płytce nie da się usunąć. Można jedynie zapobiegać ich powiększaniu lub pojawianiu się następnych. Kolejne odcinki rosnącego paznokcia mogą być pozbawione śladów choroby. Leczenie łuszczycy zależne jest od jej ciężkości. Pielęgnacja paznokci przerośniętych w łuszczycy polega na odpowiednim usuwaniu zdeformowanych części paznokcia. Na przygotowaną płytkę nakłada się albo specjalną masę, żel do rekonstrukcji. Głównym preparatem stosowanym do leczenia miejscowego są maści zawierające kwas salicylowy, powodujące złuszczania nawarstwień rogowych i preparaty z cignoliną. Kiedy płytka paznokcia zostaje oderwana od łożyska powstaje przestrzeń, którą łatwo mogą skolonizować bakterie i drożdże, inicjując tym samym infekcję. Właśnie dlatego tak bardzo ważna jest higiena. Paznokcie powinny być utrzymywane w czystości i chronione podczas wykonywania codziennych czynności.