Łuszczyca

Objawy

Komórki zdrowej skóry od swej warstwy podstawowej regularnie dzielą się i przemieszczają w kierunku jej wierzchniej warstwy, zastępując stare komórki. Łuszczyca polega na tym, że procesy te są mocno przyspieszone komórki dzielą się zbyt szybko a stare komórki, zamiast odrywać się z powierzchni skóry, gromadzą się na niej w postaci nieregularnych, grubych warstw. Takie łaty pogrubionej, różowej skóry pojawiają się zwykle na głowie, łokciach, kolanach, lub dolnej części pleców. Choroba nie jest zaraźliwa, zwykle nie jest także bolesna ani swędząca.

Około 15 procent chorych na tę chorobę doświadcza intensywnych zmian, które obejmują duże obszary ciała i przeszkadzają w codziennej aktywności. Jeszcze mniejsza grupa ok. 5 procent cierpi na ostry stan zapalny i bóle stawów podobne do towarzyszących zapaleniu stawów. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, zwykle pojawia się między 10 a 30 rokiem życia. Atakuje również często kobiety, jak mężczyzn.

Przyczyny

Choroba często pojawia się u kilku członków rodziny atakując głownie osoby o jasnej karnacji. Wiadomo, że kilka czynników genetycznych czyni niektórych z nas bardziej podatnymi na łuszczycę.

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że występowanie łuszczycy związane jest z nadmierną, nieadekwatną do sytuacji reakcją układu odpornościowego: duże ilości limfocytów gromadzą się w zdrowej skórze, tworząc kompleksy antygen-przeciwciało, gdzie przeciwciałem są błędnie rozpoznawane komórki własne organizmu. Towarzyszy temu stan zapalny. Objawy łuszczycy mogą się nasilać pod wpływem stresu, a także na skutek zażywania niektórych leków, na przykład ibuprofenu. Inne czynniki ryzyka to źle zbilansowana dieta, uszkodzenia skóry, oparzenia słoneczne, steroidy, niektóre choroby, alkohol oraz suche, zimne powietrze.