Wszawica głowowa

WSZAWICA GŁOWOWA jest schorzeniem skóry głowy wywołanym przez wesz głowową (Pediculus capitis). Owady bytują na skórze głowy i żywią się krwią za pomocą aparatu gębowego przystosowanego do kłucia i ssania. Wesz wstrzykuje toksyczną substancję, w miejscu wstrzyknięcia powstaje obrzęk. Wielkość dorosłego owada nie przekracza 2-3 mm. Samica żyje około miesiąca składając około 300 jaj, które nazywamy gnidami. Za pomocą wydzieliny przytwierdza gnidy przy nasadzie włosów. Jajeczka rozwijają się, po około 7-10 dniach wylęgają się z nich larwy, które po 12 dniach uzyskują dojrzałość płciową. Zdolna do rozmnażania wesz składa od 4-10 jajek dziennie. Każdy z nas zna typowy objaw wszawicy głowy, jest nim świąd skóry.

Objawy jakie towarzyszą świądowi to: zaczerwienienie i podrażnienie najczęściej na linii włosów i za małżowinami usznymi. Występuje również uczucie kłucia i mrowienia. Dorosłe wszy chodzą pomiędzy włosami, gnidy (jajeczka) widoczne są u nasady włosów lub w odległości 2,5 cm od skóry głowy. Gnidy są małe o kulistym kształcie. Białawo – brązowy kolor świadczy o tym że larwy jeszcze się nie wykluły. Kolor matowy najprawdopodobniej o tym, że się wykluły. Wesz potrafi jedynie pełzać, dlatego zarazić się nią można przez bezpośredni kontakt.

Epidemie wszawicy występują najczęściej wśród dzieci i młodzieży w szkołach, przedszkolach, na obozach, koloniach, które utrzymują bliski kontakt z rówieśnikami, wspólne zabawy, leżakowanie, używanie wspólnych nakryć głowy, szczotek oraz grzebieni.

W dawnych czasach, gdy doszło do zarażenia wszą głowową sposobem pozbycia się owada było obcięcie włosów. Na szczęście można tego uniknąć przez stosowanie odpowiednich preparatów dostępnych w każdej aptece. Zabiegi dezynsekcyjne należy powtórzyć po upływie 7-10 dni, gdyż preparaty te słabiej działają na gnidy. Pozbycie się wszawicy nie jest proste, ale stosując się do wszystkich wskazówek dotyczących stosowania środków owadobójczych, można skutecznie ją wyeliminować. Leczenie powinno objąć także wszystkich domowników.