Żeński układ płciowy

Żeński układ płciowy.

Narządy płciowe żeńskie służą do wytwarzania jaj oraz zapewniają warunki do zapłodnienia jaja, rozwoju zarodka i płodu oraz jego wydalenia. Pełnią również funkcje wewnątrzwydzielniczą. Według rozmieszczenia żeńskie narządy płciowe dzieli się na wewnętrzne i zewnętrzne. Do wewnętrznych należą: jajniki, jajowody, macica, pochwa. Natomiast do zewnętrznych narządów płciowych zalicza się: srom niewieści i łechtaczkę.

 

JAJNIKI, parzysty narząd, kształtu migdałkowego, długości 5 cm, szerokości 3 cm i wysokości 1,5 cm oraz masie 6-8 g. Jajniki leżą wewnątrz jamy otrzewnej przy bocznych ścianach miednicy na tylnej powierzchni wiązadeł szerokich macicy, w położeniu tym utrzymują je krezki. Główną funkcją jajników jest wytwarzanie komórek jajowych. Są również odpowiedzialne za wydzielanie żeńskich hormonów płciowych: estrogenów, progesteronu jak również relaksyny i androgenów. Od chwili pokwitania aż do menopauzy, co około 28 dni pod wpływem FSH – folikulotropiny dojrzewa w jajniku pęcherzyk Graafa, który zawiera komórkę jajową. Hormonu luteinizujący (LH) powoduje, że jajo dostaje się do jamy otrzewnej, mówi się wtedy o jajeczkowaniu lub owulacji. Zwykle ten proces występuje między 13 a 16 dniem cyklu miesiączkowego. Obliczono, że tylko 200-500 pęcherzyków będzie zdolnych do zapłodnienia.

JAJOWODY są to parzyste przewody, które biegną od jajników do jamy macicy. Długość jajowodu wynosi 10-20 cm, średnica 3-9 mm. Jajowód w sąsiedztwie jajnika ma kształt lejka z wypustkami zwanymi strzępkami jajowodu; strzępki ułatwiają wprowadzanie komórki jajowej do światła jajowodu. Funkcją jajowodów jest transport komórki jajowej do jamy macicy. Transport jest możliwy dzięki ruchowi rzęsek, który się odbywa się w tym samym kierunku.

MACICA jest to nieparzysty narząd, o grubej mięśniowej ścianie, gruszkowatego kształtu, o wymiarach 8x4x2 cm i o masie 50-60 g. Podczas ciąży masa macicy zwiększa się do ok. 1200 g. W macicy wyróżnia się część górną czyli trzon macicy,  ponad trzonem jest dno macicy, i część dolną – szyjka macicy, składająca się z części nadpochwowej i pochwowej.  Na granicy trzonu i szyjki leży cieśń macicy. Funkcjami macicy są:

  • w jej błonie następuje zagnieżdżenie i rozwój zarodka,
  • stanowi ochronę dla zarodka i pośredniczy w przekazywaniu substancji odżywczych i oddechowych
  • dzięki skurczom macicy następuje wydalenie płodu z organizmu czyli poród

POCHWA, nieparzysty elastyczny przewód mięśniowo-błoniasty, łączący macicę ze sromem niewieścim. Jest silnie rozciągliwa i elastyczna. Długość pochwy wynosi najczęściej 6-12 cm. Pochwa stanowi miejsce wprowadzenia nasienia podczas stosunku płciowego jak również jest kanałem dla rodzącego dziecka i drogą odpływu krwi menstruacyjnej. Wejście do pochwy u dziewic jest zamknięte błoną dziewiczą z pozostawieniem jedynie małego otworu.

SROM NIEWIEŚCI składa się ze:

  • wzgórka łonowego
  • warg sromowych większych
  • warg sromowych mniejszych
  • spoidła przednich warg sromowych
  • spoidła tylnich warg sromowych
  • szpary sromu

ŁECHTCZKA nieparzysty, zewnętrzny narząd płciowy. Część widoczna znajduje się powyżej pochwy. Łechtaczka jest narządem homologicznym z męskim prąciem i podobnie jak w prąciu wyróżnia się w niej żołądź i ciała jamiste. Odgrywa podstawową rolę w pobudzeniu seksualnym i orgazmie.

Źródło: Apteka internetowa