Zgaga

Objawy

Zgaga to inaczej cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Występuje zwykle po jedzeniu, silne kwasy żołądkowe cofają się do dolnej części przełyku, powodując oparzenia i specyficzny, piekący ból. Pieczenie promieniuje często na całą klatkę piersiową, od okolicy za mostkiem aż do szyi. Towarzyszy mu odbijanie się, wzdęcia, nudności. Objawy zgagi trwają zwykle od godziny do dwoch. Objawy nawracającej niestrawności, występujace co najmniej dwa razy w tygodniu – mogą świadczyć o poważnej chorobie zwanej refluksem żołądkowo-przełykowym. Jej objawy to silna zgaga, wzmożone wydzielanie śliny, przewlekła chrypka i zwracanie pokarmu. Jeśli przypadłość tę zostawi się nieleczoną, to kwasy żołądkowe mogą stopniowo doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej przełyku, a w konsekwencji nawet do nowotworu przełyku.

Przyczyny

 

Na styku przełyku i żołądka znajduję się dolny zwieracz przełyku jest to niewielki mięsień służący jako zawór, który nie pozwala na cofanie się treści żołądka do przełyku. Czasami, na skutek działania różnych czynników, zwieracz jest osłabiony i rozluźnia się, co umożliwia cofanie się treści żołądka i powoduję zgagę. Może do tego prowadzić palenie tytoniu, zwiększone ciśnienie jamy brzusznej np. w czasie ciąży, otyłość. Przyczyną może być również przepuklina rozworu przełykowego. Również niektóre lekarstwa mogą wpływać na rozluźnienie się i otwieranie zwieracza, powodując zarzucanie treści żołądka do przełyku. Przyczyną zgagi mogą być dodatkowe czynniki takie jak: jedzenie kwaśnych potraw, które zwiększają kwasowość treści żołądkowej i podrażniają uszkodzoną wcześniej śluzówkę przełyku, a także przejadanie się, noszenie zbyt obcisłych ubrań i kładzenie się lub schylanie bezpośrednio po posiłku.

Zalecenia dietetyczne

aby zmniejszyć ryzyko zgagi i zminimalizować podrażnienia przełyku, warto wprowadzić kilka zmian w diecie. Pomocne może być ograniczenie ilości pokarmów i napojów wywołujących zgagę. Są wśród nich kawa, alkohol, mięta, czekolada, cebula i pomidory. Ogólnie można przyjąć, że wystąpieniu zgagi sprzyja jedzenie potraw, pikantnych, kwaśnych i tłustych. Dobrze jest pić pomiędzy posiłkami, a nie w ich trakcie, żeby spłukiwać cofającą się treść żołądka. Ostatni posiłek należy jeść dwie-trzy godziny przed położeniem się spać. W profilaktyce zgagi pomocna może być dieta niskotłuszczowa. Zdaniem niektórych ekspertów, ulgę w ataku zgagi może przynieść łagodząca herbatka imbirowa. Trawienie ułatwia także dieta bogata w węglowodany złożone. Zaleca się jedzenie posiłków opartych na produktach bogatych w te związki, takich jak fasola, warzywa i produkty pełnoziarniste.