Charakterystyka cery wrażliwej

CERA WRAŻLIWA jak sama nazwa wskazuje jest bardzo delikatna. Taki typ skóry obserwowano od zawsze, jednak pojawia się coraz częściej, związane jest to z negatywnym działaniem stresu, substancji drażniących i czynników środowiskowych. Skutkiem złego wpływu takich czynników jest skłonność skóry do pękających naczynek, uczuleń, zaczerwienienia. Negatywne działanie mają również czynniki pogodowe (mróz, wiatr, wahania temperatur, upały). Osoby z tym typem cery mogą skarżyć się na uczucie: pieczenia, ściągania, mrowienia i świądu (zwłaszcza po zastosowaniu mydła i innych nie dostosowanych do typu cery kosmetyków).

Skóra wrażliwa jest zwykle cienka, jasna, często nieco sucha, może jej towarzyszyć niewielkie łuszczenie. Właścicielkami takiej cery są najczęściej kobiety o jasnej karnacji, często z rumieniem na policzkach, w okolicy kości jarzmowych oraz wokół ust. Czerwienienie się może wskazywać na początki pojawiania się poszerzonych naczynek krwionośnych czyli cery naczyńkowej.

Skóra wrażliwa może być nabyta lub uwarunkowana genetycznie. Jest ona bardzo trudna w pielęgnacji. Każda zmiana pogodowa odbija się na wyglądzie skóry. Nawet, jeśli mamy inny rodzaj cery, może ona stać się wrażliwa wskutek stosowania nieodpowiednich kosmetyków, wywołujących uczulenie.

 

Inne czynniki sprzyjające podrażnieniom skóry wrażliwej to: gorące i pikantne potrawy, tłuste i ciężkostrawne dania, ekspozycja na słońce, opalanie w solarium, mocna herbata i kawa, toksyny, spaliny, kurz, palenie papierosów, siedzący trybu życia, duszne i suche pomieszczenia. Cera wrażliwa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie należy stosować do mycia twarzy wody z kranu i mydła (zwłaszcza nadmiernie pachnących), stosować maseczek mocno wysychających na twarzy, stosować gruboziarnistych peelingów.