Medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna dba o dobre zdrowie, samopoczucie oraz atrakcyjny i zdrowy wygląd pacjenta poprzez poprawę niedoskonałości ciała, a tym samym zatrzymanie czasu zegara biologicznego. Jest jedną z najmłodszych gałęzi medycyny. Zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych poprzez działania zapobiegawcze, zorientowane w dużej mierze na profilaktykę starzenia się skóry, w kolejnym etapie natomiast rekonstrukcyjne, mające odtworzyć stan sprzed tego procesu.

Opiera się wyłącznie na pozachirurgicznych zabiegach w odróżnieniu od chirurgii plastycznej. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie wymagają pobytu w szpitalu i są wykonywane ambulatoryjnie.

Za ojca medycyny estetycznej uważa się endokrynologa Jean Jacques Legranda, który w 1973 r. w Paryżu założył – pierwsze tego typu – Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. Lekarzem medycyny estetycznej może zostać dokształcający się w tej dziedzinie lekarz każdej innej specjalności (tj.okulista, stomatolog, laryngolog, lekarz pierwszego kontaktu).

Specjaliści tej gałęzi medycyny poprawiają defekty estetyczne tj.: zmarszczki, blizny, miejscową otyłość, zbyt małe piersi, zapadnięte policzki, rozstępy, cellulit. Lekarze medycyny estetycznej oferują wiele metod: wypełniacze, botox, radiage, jetPeel-3, mezoterapia. Przed każdym zabiegiem należy skonsultować się z lekarzem, źle dobrany zabieg może także skórze zaszkodzić.