Na czym polega prawidłowa higiena uszu?

Kontakt z otoczeniem zapewnia nam jeden z najważniejszych zmysłów jakim jest słuch. Dlatego tak istotna jest higiena, której brak może być przyczyną pogorszenia się słuchu.

Narząd słuchu zbudowany jest z trzech części:

  • ucha zewnętrznego (małżowina uszna i przewód słuchowy zewnętrzny),
  • ucha środkowego (trąbka słuchowa, jama bębenkowa z kosteczkami: młoteczek, kowadełko, strzemiączko),
  • ucha wewnętrznego (znajdują się tutaj receptory zmysłu równowagi i słuchu – narząd Cortiego).

Ucho zewnętrzne chroni środkową i wewnętrzną część narządu słuchu przed uszkodzeniami mechanicznymi, niekorzystnymi czynnikami zewnętrzny tj. spalinami, bakteriami, pyłem, kurzem oraz grzybami. Małżowina wzmacnia również dobiegający do nas dźwięk.

W początkowej chrzęstnej części przewodu słuchowego zewnętrznego znajdują się liczne gruczoły woskowinowe i łojowe. Ich zadanie polega na wydzielaniu woskowiny – żółtej lub brązowej półpłynnej masy. Woskowina to nic innego jak komórki tłuszczowe i martwe, złuszczone komórki nabłonkowe, zawierające ziarenka barwnika. Woskowinę należy regularnie, w miarę możliwości usuwać z wnętrza ucha. Inaczej mogą powstać tak zwane „koreczki”, które mogą być przyczyną bólu lub ograniczenia słuchu.

Woskowina może być również wytwarzana w nadmiernych ilościach, ze względu na przebywanie osoby w zanieczyszczonym środowisku. Wówczas gruczoły przewodu słuchowego nasilają swoją aktywność, aby skutecznie chronić ucho wewnętrzne. Czyszcząc uszy patyczkami higienicznymi powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego że zamiast usuwać woskowinę na zewnątrz, przesuwamy woskowinę w głąb przewodu słuchowego ucha. Tutaj zaczyna się problem, który często może być zlikwidowany jedynie przez lekarza specjalistę – czyli laryngologa. Jeżeli nie mamy problemu z nadmiernie wydzielana woskowiną powinniśmy zdać się na mechanizm samooczyszczenia i myć jedynie małżowinę uszną i przewód słuchowy przy pomocy ciepłej wody i łagodnego środka myjącego o naturalnym pH 5,5. Jeśli woskowina wydziela się w nadmiarze – można od czasu do czasu używać preparatu, który rozpuszcza woskowinę.

PREPARATY DO HIGIENY USZU dostępne w APTECE INTERNETOWEJ