Dbając o higienę jamy ustnej uniknąć można wielu problemów i chorób nie tylko samych zębów, ale i tkanek przyzębia. Zdarza się jednak, że na skutek chorób lub wypadków dochodzi do utraty zębów. Co wtedy?
Utrata zębów – przyczyny
Do utraty zębów dojść może z różnych powodów. Bardzo często jest to efekt wieloletnich zaniedbań, rozwoju próchnicy i braku należytej higieny. Poza zębami dochodzi do rozwoju tkanek przyzębia i dziąseł, przez co zęby tracą stabilne podparcie, zaczynają chwiać się.
Nie w każdej sytuacji utrata zębów jest konsekwencją mniej lub bardziej świadomych zaniedbań. Zdarza się, że problem jest bardziej złożony, wynika np. z bruksizmu, czyli nieświadomego zgrzytania zębami, podczas którego dochodzi do ścierania szkliwa, kruszenia zębów, ich łamania. Zjawisko to pojawia się podczas snu, pacjent zbyt mocno zaciska zęby. Drugą częstą przyczyną jest choroba okluzyjna, w przebiegu której obserwuje się nieprawidłowości w styku pomiędzy łukami zębowymi. Dochodzi do zaburzenia w zakresie działania sił, w konsekwencji czego dochodzi do przeciążeń wybranych fragmentów uzębienia.
Powodem utraty zębów mogą być też urazy mechaniczne i wypadki losowe.
Utrata zębów – gdzie szukać pomocy
Bez względu na przyczynę,problemów nie można bagatelizować. Nawet brak pojedynczego zęba może doprowadzić do wielu trudności z właściwym przeżuwaniem pokarmów. Warto jak najszybciej szukać pomocy specjalisty. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest umówienie wizyty u protetyka, który oceni zakres problemu oraz pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie.
Zarówno w przypadku chorób czy dużego zniszczenia szkliwa spowodowanego próchnicą, a także w przypadku gdy utrata zęba jest skutkiem wypadku, najlepszym rozwiązaniem jest wybór kompleksowej pomocy. Oferta https://dentalcity.com.pl jest szeroka, dzięki czemu skorzystać można z konsultacji u protetyka, stomatologa, można wykonać protezę, implanty lub mosty.
Leczenie protetyczne i implanty
Leczenie protetyczne wymaga ustalenia przyczyny problemu. Jeśli utrata zębów jest konsekwencją chorób konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, aby zapobiec wypadaniu kolejnych zębów.
Aby rozpocząć wypełnianie ubytków należy w pierwszej kolejności przygotować pacjenta. Następnie specjalista dokonuje dokładnej oceny oraz planuje dalsze postępowanie. W zależności od złożoności sytuacji czas terapii może być różny.