Migrenowe bóle głowy

MIGRENOWE BÓLE GŁOWY

Migrena jest silnym rwącym bólem głowy, który trwa nieustannie przez kilka godzin lub dni. Wyróżnia się dwie jej postaci: klasyczną i zwykłą. Klasyczną migrenę zwiastuje ostrzegającą aura lub objawy prodromalne (poprzedzające), tj. zawroty głowy, zmiana zachowania, utrata łaknienia i zaburzenia wzroku w postaci błysków światła albo ciemnych plamek. Objawy te nie występują w zwykłej migrenie, która rozwija się nagle, gdy naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu. Zwiększony przepływ krwi powoduje wówczas rwący ból głowy. W obu postaciach ból rozpoczyna się w okolicy skroniowej i szybko obejmuje jedną polowe głowy. Nieraz rozszerza się na obie polowy lub atakuje naprzemiennie jedną lub drugą. Często towarzyszą mu utrata łaknienia, nudności i wymioty oraz zwiększoną wrażliwość na światło. Migrena może występować w każdym wieku, ale najczęściej zdarza się miedzy 25-55 rokiem życia. Kobiety cierpią na nie 3 razy częściej niż mężczyźni, a w 60% przypadków na ból głowy uskarżają się tez inni członkowie rodziny. Migrenę powoduje zmniejszone stężenie podobnej do hormonu substancji ustrojowej – serotoniny, nie wiadomo jednak dokładnie w jaki sposób. U różnych osób dolegliwość tę wyzwalają różne czynniki takie jak: zmiany hormonalne związane z cyklem miesiączkowym u kobiet, pogoda, ostre światło, stres, zapachy, alkohol, czekolada i niektóre inne pokarmy.

Badania diagnostyczne

Lekarz zwykle rozpoznaje Migrenę, pytają pacjenta o rodzaj bólu głowy i okoliczności w jakich wystąpiły. Może również dodatkowo zleci badanie krwi i moczu oraz tomografię komputerowa lub wykonanie rezonansu magnetycznego, by wykluczyć guz mózgu i inne prawdopodobne przyczyny bólu głowy.

Leczenie

W migrenie stosuje się 3 rodzaje lęków: leki profilaktyczne są przyjmowane codziennie dla zapobieżenie dolegliwości. Należą do nich: małe dawki beta-adrenolitykow, najczęściej propranololu, antagonistów wapnia, jak werapamil czy diltiazen. Leki przerywające napad. Należy zażywać po wystąpieniu pierwszych objawów ostrzegających by nie dopuścić do nasilenia bólu głowy. Należą do nich: sumatryptan, nowy lek stosowany w zastrzykach działający wybiorczo na receptory w mózgu oraz leki stosowane od dawna, jak Coffecorn zawierające również kofeinę. Niektórym osobom pomaga także naproksen, niesteroidowy lek przeciwzapalny. Leki powodujące ustąpienie objawów. Stosuje się w silnych długotrwałych bolach głowy zwykle w postaci zastrzyków należy do nich m.in. sumatryptan, dihydroergotamina. Wiele osób próbuje różnych połączeń lęków.

Inne metody leczenia

1.Biofeedback – pacjentów uczy się jak zmniejszyć przepływ krwi przez głowę, zwiększając temperaturę dłoni. Biofeedback przynosi tez rozluźnienie osłabiając stres związany z bólem głowy.

2.Ziololecznictwo – złocień maruna (marunka), przyjmowany codziennie w postaci kapsułek zmniejsza u niektórych osób częstotliwość napadów migreny. Herbatka miętowa pomaga w zwalczaniu nudności.

3.Leczenie dietą – prowadzenie dziennika spożywanych pokarmów pozwala ustalić, który z nich wyzwala migrenę. Kofeina jest wprawdzie bardzo skuteczna w przerywaniu migreny, ale często bywa również czynnikiem ja wywołującym i jako taka powinna zostać wyłączona z diety. Specjaliści od bólu głowy zalecają także unikanie wina, sardeli, różnych serów, przetworów mięsnych oraz innych pokarmów zawierających azotyny, produktow fermentacji jak sos sojowy oraz wszystkich, w których występuje glutaminian sodu. Wyniki kilku badan wykazały ze migrenę tez mogą spowodować duże dawki witamin zwłaszcza A.

4.Medytacja i joga – niektórzy ludzie potrafią przerwać migrenę, stosując te techniki relaksacyjne w okresie jej zwiastunów.

5.Akupunktura – seria fachowo wykonanych nakłuć może znacznie zmniejszyć częstotliwość bólów migrenowych.

Samoleczenie

Najlepszym sposobem zapobiegania migrenie jest zidentyfikowanie i unikanie w miarę możliwości czynnika wywołującego ją. Często odpowiedni styl życia: dbałość o wypoczynek, regularne ćwiczenia fizyczne oraz właściwy sposób odżywiania (m.in. niedopuszczenie do długotrwałego głodu) stanowi skuteczna, choć długą drogę zapobiegania migrenie. W okresie zwiastunów można uniknąć napadu, przyjmując kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen z kofeiną (szklanką coca-coli lub gorącej kawy) a następnie kładąc się w cichym przyciemnionym pokoju.