PROBLEMY PIELĘGNACYJNE DZIECKA Z KRZYWICĄ

KRZYWICA

(rachitis) jest chorobą całego organizmu wynikającą z niedoboru wit D w pożywieniu(k. Niedoborowa) lub z zaburzeń procesu jej aktywacji w wątrobie i nerkach, albo też braku wrażliwości kanalików nerkowych na działanie aktywnej witaminy. Zarówno w mleku kobiecym jak i w krowim ilość wit. D jest niewystarczająca. Wynika konieczność uzupełniania niedoborów.
Najbardziej narażone na krzywicę są niemowlęta z niską masą urodzeniową, wcześniaki, niemowlęta z ciąż mnogich, niedożywione i chore.
Oprócz zbyt małej ilości wit. D w pożywieniu powstaniu krzywicy sprzyjają niedobór wit. D jest przyczyną zaburzeń przemiany materii, zakłóca przemianę wapnia, fosforu i jest przyczyną upośledzenia kości, które łatwo ulegają zniekształceniu.

                         PIERWSZE OBJAWY:

  • utrata łaknienia
  • nadmierna potliwość
  • opóźnienie rozwoju ruchowego(późniejsze unoszenie główki, późniejsze siadanie).

Krzywicę można rozpoznać na postawie stwierdzenia niskiego poziomu fosforu i zwiększonej ilości enzymu fosfatazy zasadowej w surowicy krwi.
U nieleczonych niemowląt pojawiają się cechy krzywicy bardziej zaawansowanej: ogniska rozmiękczenia potylicznej, uwypuklenie guzów czołowych, zgrubienie okolicy nadgarstków i kostek (bransolety krzywicze). Rozmiękczona ciemiączka i jego późniejsze zrastanie, zgrubienie w miejscach chrzęstno-kostnych połączeń żeber (różaniec krzywiczy) oraz charakterystyczne zapadanie się klatki piersiowej w miejscu, w którym przepona przyczepia się do żeber i stale „pociąga” je w czasie ruchów oddechowych (bruzda Harisona). W okresie gdy niemowlę zaczyna siadać może dojść do skrzywień kręgosłupa, a w czasie gdy wstaje już i chodzi- do łukowatego zgięcia kości ud i goleni Zęby niemowląt z krzywicą wyrzynają się z opóźnieniem i wykazują nieprawidłową budowę i kształt.
Krzywica atakuje nie tylko układ kostny- cechują ją również nadmierna wiotkość i osłabienie mięśni i wiązadeł stawowych, niedokrwistość i zwiększona podatność na zakażenia, zwłaszcza ukł. Oddechowego.
W zaawansowanej i zaniedbanej krzywicy mogą powstać znaczne i trwałe zniekształcenia w obrębie układu kostnego („kurza klatka piersiowa, zwężenie i zniekształcenie miednicy)

                      PROFILAKTYKA KRZYWICY:

  • podawanie we właściwym czasie odpowiedniej ilości witaminy D3
  • właściwe odżywianie kobiet ciężarnych
  • prawidłowe żywienie niemowląt
  • zapewnienie dziecku świeżego powietrza i słońca( spacery, warowanie, racjonalne kąpiele słoneczne)
  • właściwa pielęgnacja mająca na celu zapobieganiu zakażeniom
  • naświetlanie lampą kwarcową w/g wskazań lekarza

Najczęściej stosowane preparaty wit D3 to:

Roztwór wodny-krople, i kapsułki.
Zwiększone zapotrzebowanie na wit. D powodują :bardzo szybkie tempo wzrostu, ostre i przewlekłe choroby zakaźne, niedożywienie złe warunki bytowe i klimatyczne.
Mniejszych dawek wymagają dzieci unieruchomione, wolno rosnące oraz z niedoczynnością tarczycy i w czasie hormonami kory nadnerczy, a także niemowlęta karmione mieszankami wzbogaconymi wit. D.

                           LECZENIE:

FARMAKOLOGICZNE:
T.J. Podawanie leczniczych dawek wit D.

NIEMOWLĘTA:
do końca 6. miesiąca życia – 400 IU/dobę (10,0 ug/dobę) – suplementację witaminy D należy zacząć od pierwszych dni życia dziecka, niezależnie od sposobu jego żywienia (pierś/mleko modyfikowane);
od 7 miesiąca do 12. miesiąca życia – 400-600 IU/dobę (10,0-15,0 ug/ dobę) – w zależności od źródeł pokarmowych witaminy D

DZIECI I MŁODZIEŻ:
od 1. roku życia do 18 lat – 600-1000 IU/dobę (15,0-25,0 ug/dobę)
Dawka zależy od masy ciała. Suplementację należy stosować w miesiącach wrzesień – kwiecień lub przez cały rok, jeśli w miesiącach letnich nie można zapienić wystarczającej ilości wit D.

U dzieci z zaburzeniami wchłaniania jelitowego należy podawać witaminę D drogą domięśniową.
Dieta dziecka z krzywicą powinna być pod każdym względem pełnowartościowa. Korzystne jest pełne pokrycie zapotrzebowania dziecka na inne witaminy, zwalczanie istniejących zakażeń, zapewnienie świeżego powietrza, światła dziennego i słońca.
W okresie leczenia należy poddawać dziecko okresowym badaniom lekarskim.
WITAMINA D jest czynnikiem zapobiegającym krzywicy, bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforowej (zwiększa wchłanianie Ca i P z przewodu pokarmowego)
Wpływa na rozwój i stan układu kostnego.

NIEDOBÓR:krzywica u dzieci, odwapnienie kości i zębów u dorosłych(rozmiękczenie)

ŹRÓDŁO: tran, wątroba, żółtka, ryby, śmietana

Największe znaczenie mają: Wit. D2 pochodzenia roślinnego i wit D3 pochodzenia zwierzęcego-wytwarza się pod wpływem promieni nadfioletowych z zawartej w skórze prowitaminy.

                       WARTO ZAPAMIĘTAĆ!

  • 90 % Polaków ma niedobory witaminy D3
  • codzienna dieta nie dostarcza wystarczającej ilości wit. D3
  • synteza wit. D3 w skórze możliwe jest w Polsce od kwietnia do połowy września w godz od 10.00- do 15.00 przez 15 min. Z odsłoniętymi ramionami bez dodatkowych filtrów UV
  • w codziennej diecie wit. D3 jest zdecydowanie za mało Dlatego warto wzbogacić ją regularną suplementacją wit. D3
  • kremy z filtrem UV blokują produkcję wit.D3


WITAMINA D
to bardzo ważny czynnik zdrowia człowieka. Jednak pamiętajmy, że przyjmowanie każdej witaminy powinno odbywać się z rozsądkiem i najlepiej przed dokonaniem odpowiednich badań pod kontrolą lekarza. Bo niedobory są złe,ale i nadmiar szkodzi!

W celu jakichkolwiek pytań zapraszamy na Nasz CZAT!

Farmaceuta doradzi i odpowie na Wasze pytania. ZAPRASZAMY!

Źródło: Apteka internetowa