SKÓRA SUCHA I JEJ PIELĘGNACJA

Suchość skóry może pojawić się w każdym wieku i dotyczyć twarzy, jak i całego ciała.

Skóra składa się z skóry właściwej i tkanki podskórnej. Występują u niej przydatki czyli gruczoły łojowe, potowe, mieszki włosowe, paznokcie naczynia krwionośne oraz zakończenia nerwowe.

Skóra jest jednym z najważniejszych organów człowieka. Spełnia wiele zadań min. Odbieranie bodźców mechanicznych, chemicznych i fizycznych. Jest odpowiedzialna za regulacje ciepła, gdyż utrzymuje stała temperaturę ciała oraz posiada czynności wydalnicze.
 

PRZYCZYNY WYSUSZENIA SKÓRY

Przyczyn wysuszenia skóry może być wiele np. Mogą to być uwarunkowania genetyczne, wiek, zła dieta, a także często dziś spotykane alergie kontaktowe. Ponadto stosowanie wysuszających mydeł, noszenie szorstkich ubrań, gorące kąpiele mogą sprzyjać wysuszeniu skóry. Na suchość naskórka wpływ mogą mieć również przyjmowane leki i niekiedy choroby przewlekłe takie jak cukrzyca lub łuszczyca. Cera sucha może być jednocześnie naturalną konsekwencją starzenia się skóry, która traci nawilżenie i elastyczność. Należy pamiętać, że do tego rodzaju skóry zalicza się AZS (Atopowe Zapalenie Skóry).

OBJAWY WYSUSZONEJ SKÓRY

Wysuszona skóra staję się matowa, szorstka, ma nierówny koloryt. Nie błyszczy się i często jest bardzo cienka Widoczne jest na niej złuszczenie naskórka. Pozbawiona ochronnego płaszcza lipidowego jest bardzo podatna na podrażnienia i uczulenia. Już w młodym wieku mogą pojawić się pierwsze zmarszczki wokół oczu, ust i szyi. Dlatego warto zadbać o jej prawidłową pielęgnację już w młodym wieku.
 

PIELĘGNACJA SKÓRYNATURIA BODY - BALSAM DO CIAŁA PIELĘGNUJĄCY Z ZIELONĄ HERBATĄ 500 ML

Skóra sucha, a zwłaszcza atopowa jest bardzo trudna w pielęgnacji. Niezwykle ważne jest, więc dobieranie odpowiednich kosmetyków do jej pielęgnacji. Ich zadaniem jest, nawilżanie lub działanie na zasadzie okluzji i przez to zatrzymanie wody w naskórku. Bardzo ważne jest dobranie kosmetyków bez alkoholu, który może ją dodatkowo wysuszyć. Podstawowe zakazy dla suchej skóry stosowanie peelingów ziarnistych, słońce, solarium, klimatyzacja, mocna kawa, herbata, alkohol, papierosy. Trzeba wystrzegać się przegrzanych suchych pomieszczeń.

PRZY SKÓRZE SUCHEJ NALEŻY STOSOWAĆ:

Kosmetyki natłuszczające balsamy, kremy do ciała i twarzy. Kosmetykami do demakijażu twarzy powinny być mleczka i toniki stworzone do specjalnej cery suchej. Ważne, aby kremy do twarzy posiadały filtry UVA, UVB. Warto zadbać nie tylko o pielęgnację zewnątrz w postaci kremów, filtrów, maseczek, ale także o odpowiednią dietę. Wzbogacić ją o naturalne oleje roślinne, zawierające NNKT, których skórze brakuje, a także produkty bogate w beta-karoten ,witaminy A i E oraz zadbać o nawodnienie organizmu wodą mineralną.
Osoby o suchej skórze powinny od czasu zastosować zabieg przy użyciu maseczek odżywczych oraz stosować wyłącznie peelingi enzymatyczne.
W okresie zimowym należy zadbać o ciepłe rękawice, krem do skóry rąk, a w domu o rękawice do detergentów w celu ochrony skóry dłoni przed szkodliwym ich działaniu.

Więcej informacji o kosmetykach dowiesz się na Naszym CZACIE. Zapraszamy!